Kredi kartı asgari borcum ne kadar gelecek?

Yeni nesil hayat kurtarıcısı olan kredi kartları, taksitli alışverişten tutun da anında kredi imkanına kadar pek çok alanda imdadımıza koşmaktadır. Belki de bankaların sunduğu ürünler arasında hem kolay tahsis edilebilir olması hem de birçok fayda sağlaması sebebiyle en çok tercih edilenidir. Aynı zamanda bir çok vatandaşımızın cebinde en az bir adet kredi kartı mevcuttur.

Kredi kartları yerinde ve anlamlı kullanıldığında işe yarayan bir üründür; hiç ödenmeyecek gibi düşünülüp sınırsız limitliymiş gibi davranarak ödeme tarihini düşünmeden harcama yaparsak ödeme zamanı hem çok üzülürüz hem de ödeyemediğimizde daha büyük sıkıntılar içine gireriz.

Bankalar, müşterilerinin nakit sıkışıklığı içine düşebileceğini de düşünerek belirli bir faiz karşılığında kredi kartının bir kısmını ödeme imkanı da getirmiştir. Ayrıca, bu ödeme karşılığında gecikmeye de düşmemiş olunmaktadır. Asgari ödeme tutarı dediğimiz bu en az ödenebilecek rakam karşılığında son ödeme tarihinde dönem borcunu ödeyemeyen müşteriler, asgari ödemelerini yaparak kartlarını gecikmeye sokmamış olmakla birlikte nakit sıkışıklıklarını da ertelemiş olmaktadırlar ve en önemlisi kredi notunu düşürmemiş olacaktır hatta yapmış olduğu asgari ödeme dahi olsa düzenli ödeme görüneceğinden kredi notuna olumlu katkı sağlayacaktır.

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları, hem kartların limitlerine göre hem de kart kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir. Şunu unutmamak gerekir ki asgari ödeme, limit üzerinden değil, o ay ödenmesi gereken dönem borcu üzerinden hesaplanır.

Asgari ödeme oranlarına birlikte göz atalım:

Limite göre belirlemede baraj şöyledir:

-Kredi kartı limiti 0-15.000-TL arasında olan kişilerin asgari ödeme tutarı dönem borcunun %30’ u,

-Kredi kartı limiti 15.000-20.000-TL arasında olanların asgari ödeme tutarları dönem borcunun %35’ i,

-Kredi kartı limiti 25.001-TL ve üzeri olanları asgari ödeme oranları ise dönem borcunun %40 ‘ı olarak hesaplanmaktadır.

Bunların dışında ilk şart ise 1 yıllık süredir.

Kart kullanımı konusunda 1 yıllık tecrübesi olmayan kişilerin asgari ödeme tutarları, kart limitine bakılmaksızın %40 olarak hesaplanmaktadır.

Ayrıca, asgari ödeme yapan kişinin kredi kartına %1,84 akdi faiz uygulanmaktadır. Bu tutar, dönem borcundan yapılan asgari ödeme düşülerek hesaplanır. Ancak faiz, hesap kesim tarihinden itibaren işlemeye başlar.