KREDİ KARTI BORÇLARI SİGORTA KAPSAMINDA MIDIR?

Ölen kişinin kredi borcunun nasıl ödeneceği, sigorta şirketinin karşılayıp karşılamayacağı hakkında bir önceki yazımızda bilgi vermiştik. En sık sorulan sorulardan bir tanesi olan ölen kişinin kredi kartı borçlarının durumu ne olacak?

Müşterinin, kullanmış olduğu kredi kartı borçları mirasçılar mirası reddetmedilerse murislere kalır. Kredi kartlarında hayat sigortası uygulaması zorunlu değildir.  Banka, kredi kartı borcunu murislerden tahsil yoluna gider. Tahsilatta, murislerin ödeme güçlüğünün bulunması sebebiyle taksitlendirme veya yapılandırma yapılabilir. Gecikmiş borcun varlığı, vefat sonrası hemen farkedilmez ise, kredi kartı borcu takip hesaplarına aktarılabilir. Böyle durumlarda, banka ile iletişime geçilmeli, ödeme niyetinde olunduğu ifade edilmelidir. Yani taksitlendirme veya yapılandırma yapılabilir hatta faiz indirimine bile gidilebilir.

Çok nadirdir ki müşteriler kredi kartı destek sigortası ya da kredi kartı risk sigortası yaptırmaktadırlar. Kredi kartı risk sigortası gibi ürünlerin müşteri tarafından satın alınmasıyla, kart borcu belirli bir tutara kadar teminat altına alınmış olmaktadır. Eğer ki bir vefat gerçekleşirse, poliçe teminatı kapsamında sigorta şirketi tarafından borç ödemesi gerçekleştirilir.

Kredi ya da kredi kartı borçlusunun şüpheli ölümü ya da intiharı halinde, sigorta şirketleri borç için ödeme yapmayabilirler. Kredi kullandırımı öncesinde bilinen hastalık varsa ve hayat sigortasında bu ayrıntıya yer verilmemişse sigorta şirketi yine ödeme yapmayabilir. Yapılacak otopsiye bağlı değerlendirme sonucunda sigorta şirketi ödeme yapar. Bu tarz sorularla ilgili görülmekte olan pek çok dava mevcut iken, hala net bir cevap söz konusu değildir. Bu aşamada konu ile ilgili bilgisi olan bir avukatla iletişime geçerek süreç hakkında bilgi almak çözümü kolaylaştırmaktadır. Vefat eden müşterinin kredi ya da kredi kartına müteselsil borçlu olarak kefil alınmış olabilir. Buradaki işleyiş yine aynıdır. Sigorta şirketi ödeme yapmaz ise, borç için önce mirasçılardan tahsil yoluna gidilerek ödeme sağlanır, ödeme sağlanamazsa kefilden tahsilat yoluna gidilir.

Ölen kişi, hayat sigortası yaptırmış, ancak ödemelerini yıllık yapmayı tercih etmiş de olabilir. Ödemeler zamanında yapılıyorsa sorun olmamakla birlikte, sorun ödeme yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkar. Poliçenin ödemesi yapılmamış ise, hayat sigortası otomatik olarak iptal edileceğinden, müşterinin hayat sigortası yok gibi muamele olur.