Kredi Kartı Çalındığında Ne Yapılabilir ?

Kredi kartı kullanmanın alışkanlık olduğu günümüzde, cebimizde hazır paramız olsa da olmasa da hem taksit ve erteleme hem de puan avantajı sebebiyle kredi kartı kullanmaktayız. Kredi kartı tercih etmenin en büyük sebeplerinden birisi de kartlı işlem yapmanın yüksek güvenlikli olmasıdır.

Fakat, bazen oluyor ki bu kartlarımızı ya düşürdüğümüzü fark ediyoruz, ya cüzdanımızı – çantamızı düşürüyoruz, çaldırıyoruz. Böyle durumlarda, farkına varıldığı anda olaya müdahale edilip gerekli tedbirler alınmalıdır. Kredi kartınızın kaybolması – çalınması durumunda ilk önce bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartın istemsiz kullanılması engellenmelidir. Müşteri temsilcinize TC kimlik numaranızı ve kartınızın kaybolduğu ya da çalındığı bilgisini vererek kartınızın istemsiz kullanımını durdurmuş olacaksınız. Bu işlemi yalnızca kredi kartınız için değil, bankamatik kartınız hatta banka hesaplarınız üzerinde de yapabilirsiniz.

Müşteri temsilcinize kartınızın tasarrufunuzda olmadığı bilginizi verdiğiniz anda, kredi kartı ve diğer tüm hesaplarınıza banka dışı kanallardan erişim engellenecektir. Artık hesaplarınız ve kredi kartınız güvendedirler. Müşteri temsilciniz konuşmanız akabinde size yeni bir bankamatik kartı ve yeni bir kredi kartı gönderecektir. Gelen kartların son kullanma tarihleri de dahil tüm numaraları bir önceki kart bilgilerinizden farklı olacaktır.