Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olabilir?

Bildiğiniz üzere bankaların bizlere sunduğu kredi kartları kişinin gelir durumuna göre verilmektedir. Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda limit sorgulaması yapma hakkına elbette sahipsiniz.  Kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir sorunuza en uygun cevabı vermek istiyoruz.  Kanıksanmış düstura göre kredi kartı limitiniz maaşınızın iki katı olmaktadır. Kredi kartı kullanımının 2. yılına ulaştığınızda kredi kartı limitinizi maaşınızın 4 katına çıkarma hakkına sahip olacaksınız.

Kredi kartı limitleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından düzenlenmektedir. 2021 yılında yapılan düzenleme itibariyle maaşınızın 2 katına kadar kredi kartı limiti alabilirsiniz.  Maaşınız haricinde başka gelir kaynaklarınız var ise bunları da beyan ederek kredi kartı limitinizi arttırabilirsiniz.

Başvuru sonucunda yapılan incelemeler, sicil soruşturması ve akabinde kredi notunuza bakılarak kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı karara bağlanır. 2. yılda kredi kartı limitinizi arttırmak istediğiniz da bankaların aradığı bazı koşullar vardır.  Bunlar kredi kartı limitinizin %80’ini kullanıyor olmanız, ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız önüne alınmaktadır…