Kredi Kartım Blokeli… Bloke Nasıl ve Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı kullanıyordum, ödemelerimi zamanında yapmadığımdan dolayı kredi kartıma sistem tarafından gecikme blokesi işlendi. Peki borcumu yatırırsam kredi kartı blokesi ne zaman çözülür ya da kredi kartımı kaybettim sandım müşteri hizmetlerinden kayıp blokesi işlettim, kartım ne zaman aktif olur gibi sorular sıklıkla karşılaştığımız sorulardandır.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken en can alıcı kural, kart borcunu zamanında ödememiz gerektiğidir. Bu kurala uymazsak hem kredi kartımızdan oluruz hem de kredi puanımızı kendi ellerimizle düşürür bozguna uğratırız. Zamanında ödeme yapmıyorsak eğer, kartımızın gerek tamamen kullanıma kapatılması gerekse 3 kez üst üste geciktirdiğimiz asgari ödeme sorunu sonucunda nakit çekime kapatılması kaçınılmaz sonlardandır. Kart kullanımımızın aksamaması ve en önemlisi kredi notumuzun zarar görmemesi için ödemelerimizi düzenli yapmalıyız.

Kredi kartı ile belirlenen dönem içinde yaptığımız harcamalar, dönem sonu olan hesap kesim tarihinde sistem tarafından hesaplanarak kart kullanıcısına ödenmesi gereken rakam olarak gerek posta ya da email gerekse sms olarak bildirilir ve son ödeme tarihi itibariyle de ödenmesi beklenir. Eğer ki belirli süre ile bu rakamlar gerek dönem borcu gerekse asgari ödeme olarak gerçekleşmezse kredi kartına sistem tarafından gecikme blokesi işlenir. Mesela üst üste 3 kez asgari ödemeler bir gün dahi olsa gecikmişse, kart sistemce dönem borcunun tamamı ödenene kadar nakit çekim blokesi ile işlenir. Ya da 2 dönem ödeme yapılmamışsa gecikme blokesi olur ve bu kart ile alışveriş dahi yapılamamaktadır ta ki borç ödenene kadar… ancak bu gecikme 2 aydan fazla sürmüşse, kart sırasıyla idari takibe ve kanuni takibe uğrar ve borç bitene kadar kart kesinlikle kullanıma açılmaz. Bu işlemler sonucunda kredi puanınız yaşadığınız bu süreçten olumsuz etkilenecek ve kredi notunuz düşecektir.