Kredi Kartları İçin Aidat Yasal Mı?

Milyonlarca kişinin kullandığı, neredeyse her evden birinde bulunan kredi kartları alışveriş konusunda bizlere büyük bir konfor sağlıyor.  Doğru kullanıldığı taktirde birçok avantajı olan kredi kartları, aşırıya kaçıldığında kötü durumlara neden olabilir. Kart kullanıcılarının en şikayetçi olduğu durumlardan biri ise Kart aidatlarıdır. Bilindiği üzere hakem heyetleri tarafından başvuru yapıldığı taktirde kart aidatları geri alınabiliyor.

Çoğu tüketici kart aidatını geri almayı bilmediği için kartlarını iptal etmeyi bile düşünebiliyor.  Bankalar kredi kartı kullanan müşterilerinden yıllık üyelik ücreti talep ediyor.  Ancak bankalar aidatsız kredi kart seçeneklerini de müşterilerine sunmak mecburiyetindedir.

Ancak kredi kartı sözleşmenizde kart aidatı ile ilgili bir madde yer almış ve imzalamışsanız aidat hukuksal yönden yasal olarak kabul edilir. Şayet sözleşmenizde aidat ile ilgili bir bilgi yer almıyorsa aidat ödemek zorunda değilsiniz.  Bankaya başvurduğunuzda aidat ödemesinin geri iadesini alabilirsiniz, bankanız bu konuda sizlere yardımcı olmuyor ise tüketici derneklerine başvuru yapabilirsiniz…