Kredi/Kredi kartı borcu yüzünden haciz gelir mi?

Günümüzde en çok tercih edilen ödeme yöntemi Kredi kartıdır.  Ödeme şekli açısından büyük kolaylık sağlayan bu hizmet doğru kullanılmadığı taktirde ödeme zorluğu yaşanmasına neden olabilir.  Nitekim geciktirilen ve ödenmeyen borçlar, gecikme faiziyle birlikte kredi kartı yasal takip sürecinin başlamasına neden olur.  Devamında kredi kartının kapatılması ve haciz durumları gelecektir.

Bilinçli ve dikkatli kullanımı halinde kredi kartları avantajlı ve pratik bir ödeme şeklidir.  Kredi kartı veren bankaların müşterilerine sunduğu kampanyaları değerlendirip, taksitli alışveriş yaparak kar etmeniz mümkündür.  Ancak bütçenizi aşan alışverişlerde bulunarak kazancınıza ters orantı da harcama yapma halinde kredi kartı borcunuz baş edemeyeceğiniz boyutlara ulaşabilir.  Bu durumda bankanız size özel ödeme kampanyaları sunarak, borçlarınızı ödemenizi kolaylaştırmaya çalışır.  Bu durumda bankanıza başvurarak kredi kartı borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Yapılandırma sayesinde icra dosyası masraflarını ödemekten kurtularak kredi notunuzun etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kredi/Kredi kartı borcu yüzünden haciz gelir mi, sorusuna geldiğimiz de cevap ‘Evet’ olacaktır.  Borç tahsil uygulamasında en çok tercih edilen maaş haczi yöntemidir. Sınırlamalara tabii olduğu için siz izin vermeden ancak maaşınızın dörtte birini kesebilirler.

Yaşadığınız evdeki eşyalara haciz gelebileceği gibi hiç bir şekilde ailenizin taşınmazına ve aile üyelerinin maaşına el koyulamaz…