Kredi Kullanmak İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

 

İnsan ihtiyaçlarının yapısı gereği ihtiyaçlarımız dinamiktir; sürekli kendini yeniler ve hep isteriz, isteklerimiz artarak devam eder. Hep bir fazlasını, belki biraz daha iyisini, belki daha yenisini vs örnekler çoğaltılabilir. Bu isteklerimizin karşılanabilmesi için herkes gibi sizde zaman zaman toplu nakit paraya ya da mala ihtiyaç duyabiliriz. Ev almak, yeni bir araba satın almak, tatile çıkmak ya da var olan borcumuzun vadesini uzatmak ve taksit tutarını azaltmak gibi çeşitli sebeplerle krediye ihtiyaç duyabiliriz. Öncelikle kredi neden çekmek isteriz buna değinelim.

Kredi Çekme Nedenleri Nelerdir?

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli sebeplerle herkese kredi gerekli olabilir. Genel olarak bahsedecek olursak bir kaç sebebe değinebiliriz.

 

  • Gayrimenkul Almak: Gayrimenkul almak amacı kişiye göre değişir. Örneğin kiralamış olduğunuz evde oturuyorsanız kendi evinizi satın almak isteyebilirsiniz. Yeterli birikimi yapamamış olabilirsiniz, o zaman konut kredisi alarak evinizi satın alabilirsiniz.
  • Taşıt Kredisi: Reklamlarda, ilanlarda çoğunlukla karşılaştığımız bir kredi türüdür. Herkes bir aracı olsun ister ya da elindeki aracını değiştirmeyi planlar. Sizin de beğendiğiniz bir taşıt var ise sizde taşıt kredisi çekebilirsiniz. Taşıt kredisi sadece sıfır arabalar için olmamaktadır. 2. el araba almak istiyorsanız 2. el taşıt kredisi alabilirsiniz. Detaylarına daha sonra değineceğiz.
  • Borçlarınız için ihtiyaç kredisi: Çok zaman önceden hesaplayamadığımız harcamalarımız veya almak istediğimiz eşyalar olmaktadır. Eğer ki elimizde toplu paramız yok ise yapacak olduğumuz harcamalarımızı ya da alacak olduğumuz şeyleri borçlanarak finanse ediyoruz. Bazen de ödemelerimizi yaparken zorlanıyoruz, ilave paraya ihtiyacımız olabiliyor ya da taksit ödemelerimiz bize ağır geliyor. Böyle zamanlarda ya ilave nakit para için ya da borçlarımızı yeniden yapılandırmak için bankalardan kredi alabiliyoruz.
  •  Yatırım yapmak için: Eğer ki para biriktiremiyor, harcamalarımızı azaltamıyor ve birikim yapamıyorsanız birçok kişinin yaptığı gibi borçlanarak yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda ev, arsa, hazine bonosu veya altın gibi yatırım araçlarını kullanarak sizde kredi çekerek birikim yapabilirsiniz.
  • Eğitim Giderlerini Karşılamak: Her türlü kurs, okul, üniversite veya dershane ödemelerinizin karşılanabilmesi için çıkarılmış olan bir kredi türüdür eğitim kredisi. Çeşitli vadelerde ve seçeneklerde ihtiyaçlarınıza göre oluşturulup kullandırılabilir. Ek hesap ya da taksit ödemeli kredi şeklinde kullandırım yapılabiliyor.

Yukarıda kısaca kredi neden çekmek istiyoruz sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Şimdi kredi çekmek için en az olması gereken findeks puanızdan yani kredi notu bahsediyim. 800 ile 1300 arası orta seviye düsük miktardaki krediler için verebilincek rakam yani 10 bin tl kadar verebilirler.  1300 ile 1900 arasında olanlarda yüksek miktarda yani 50 bin tl kadar kredi çekebilirler.