Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Bankaların sunduğu hizmetlerden faydalanabilmeniz için en temel belirleyici kredi notunuzdur. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise, bankaların kredi, ek hesap veya kredi kartı verme olasılığı o kadar yüksek olur. Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişen istatistiksel verilerin sayısal değeridir.
Kredi notunuz bu not aralığında belirlenir. Bu not yelpazesinde hangi dilimde bulunduğunuz ise sizin kredi değerliliğinizdir. Örneğin kredi notunuz 1750 ise ödemeleri çok düzenli bir müşterisinizdir. Eğer ki kredi notunuz 850 ise ödemelerini düzensiz yapan hatta gecikmeli ödeyen bir müşterisinizdir.
Kredi puanınızın yükselmesi için öncelikle ilk üç aylık süreçte ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmelisiniz. Kredi puanınız düzenli ve gününde yapılan ödemelerle yükselmeye başlayacak, kredi almanızı kolaylaştıracaktır.
Bankalar, müşterilerine kredi ya da kredi kartı gibi ürünler verirken, kredi limitini müşterinin gelirine göre ayarlamaktadırlar. Maaşınız veya aylık geliriniz yüksekse, ayrıca kredi notunuz da makul seviyelerdeyse, ödeme gücünüze göre talep ettiğiniz krediyi kullanabilirsiniz.
Bazen firmalar, çalışanlarının yüksek maaş almalarına rağmen SGK primlerini fazla ödememek için maaşlarını asgari ücret üzerinden göstermektedirler. Böyle durumlarda, çalışanlar, gelirleri düşük görünmesinden dolayı istedikleri yüksek limitli krediyi bankadan alamazlar. Bu durumun düzelmesi için kişi, iş yeri ile konuşup maaşının yüksek gösterilmesini talep edebilir. Bunun dışında, kişiler çalıştıkları firmadan antetli firma kağıdına basılmış maaş yazısı alarak gerçek maaşlarını bankaya beyan edebilirler. Bu maaş yazılarında firma yetkililerinin imza ve kaşeleri olmalıdır ayrıca firmaya ait imza sirküleri de bankaya beyan edilmelidir.
Bankaya üst üste yaptığınız başvurularda sürekli olumsuz yanıt alıyorsanız, başvuru yaptığınız şubeyi değiştirmekte şansınız olabilir. İnternet üzerinden yaptığınız başvurularda, talep ettiğiniz kredi tutarına uygun olmayabilirsiniz, ancak daha düşük tutarlarda şubeden yaptığınız başvurunuzda onay alabilirsiniz. Bu nedenle banka şubesine gidip görevliden detaylı bilgi almanızda faydanız olabilir.