KREDİ NOTU DÜŞÜKSE NASIL KREDİ ALINIR?

Kişilerin kredi notu, zaman içinde değişiklik gösterir. Kredi notu, hareketli bir değer olup bizim ödeme düzenimizle doğrudan bağlantılıdır. Bankalar tarafından müşterilerine açılan limitler, bu limitlerin doluluk oranı, ödemelerin düzeni, ödeme sıklığı gibi faktörler hesaplanarak bize kredi notumuzu verir.

Kredi notunun düşük olduğu dönemlerde kişilerin kredi alması çok zordur. Kişiler, sebebi ne olursa olsun ister mevduat yatırıp daha yüksek faiz talep etsin isterse nakde ihtiyacı olup bankadan kredi talep etsin, durum ne olursa olsun banka, kişinin önce kredi notuna ve siciline bakar. Bu sebeple, banka tarafından yapılacak ilk incelemede kredi notunun düşük olduğu görülürse, işlem henüz başlamadan biter.

Kredi almak isteyen kişiler için iki yol bulunmaktadır. Bu iki yoldan birinin tercih edilmesi ile işlemlerin tamamlanması, kredi kullanılması ve bankanın sunduğu hizmetlerden yararlanılması mümkündür.

Kredi notu düşük olan bir kişi, öncelikle gecikmiş ödemelerini yapacak, devam edecek olan ödemelerini ise düzenli gerçekleştirecek. Bu uzun bir süreçtir, kredi notu ancak 5-6 ay sonra düzelecektir. Ama en sağlam yol da budur.

İkinci yol ise, kredi notu düşük olan kişinin yapacağı kredi başvurusu için; kredi notu yüksek geliri düzenli birisini kefil olarak göstermesidir. Bu yol ise en kolay yoldur.

Kefillerde aranan tabi ki öncelikli özellikler vardır. Biraz örneklendirmemiz gerekirse eğer, kefilin kadrolu kamu çalışanı olması büyük avantajdır. Kefil olmak isteyen kişi eğer emekliyse ve maaşını kredi talebinde bulunduğunuz banka aracılığı ile alıyorsa bu da krediniz açısından olumlu olacaktır. Tabi ki illa memur kefil ya da emekli kefil bulunsun denilemez, kefil mesela çiftçi de olabilir. Ancak kefilde aranan en temel özellik öncelikle kredi notunun yüksek olması ayrıca gelir durumunun yeterli olmasıdır.

Kredi notu düşük olan kişiler, kredinin ödenmeme riskine karşılık bankaya evini ya da arsasını ipotek edebilir ya da arabasını rehin verebilir. Bu konuda alınacak en sağlıklı cevap, kredi başvurusunu yaptığınız bankadan aldığınız cevaptır. Biz, kredinotu.gen.tr olarak öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi önermekteyiz. Kredi notu yükseldikçe, bankalardan çeşitli kapılar açılacaktır. Ama kredi notunun yükselmesi için gerekli süre kadar vaktiniz yoksa kefalet ya da ipotek gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Krediniz onaylandıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde kredi notunuza olumlu katkı sağlayacaktır. Kredi notunuzun yükselmesi, kesin ve kalıcı bir çözümdür, sonraki kredi başvurularınız zorlanmadan ve herhangi bir teminata gerek kalmadan olumlu sonuçlanacaktır.