Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu sadece yaptığınız ödemelere göre belirlenmez, bir çok etken bu duruma bağlıdır. Bir takım değerlendirmelerden geçen kredi notunu kredi ve kredi kartı ödemeleri, mevcut limit ve bor durumu, yeni kredi başvuruları, kredi ve kart kullanımı yoğunluğu değerlendirilmeye tabi tutuluyor.

Bankalar yaptığınız ödemeleri dikkate alsa da, diğer bankalardaki borç ve limitinizi de göz önüne almaktadır. Bazı sebeplerden kredi notunu düşüren banka müşterileri kredi notlarını ne kadar kısa sürede yükseltebileceklerini merak ediyorlar. Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz kriterler aşağıda verdiğimiz gibidir.

  • Banka ödemelerinin gününde ve düzenli olarak yapılması
  • Kredi kartının düzenli olarak kullanılması
  • Ödeme zamanlarında asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması
  • Günlük para alışverişini bankalar aracılığıyla yapmak kredi notunuzun yükselmesini sağlar .

İstikrarlı bir biçimde üstte verdiğimiz maddeleri uyguladığınızda otomatikman notunuz yükselirken, ilk aydan kredi notunuzda ki düşüş duracaktır.

Bankalar durumunuzu ve müşteri profilinizi analiz ederek ödeme düzeninizi kontrol ederek notunuzu arttırmaya başlayacaklardır. 2. ayın sonunda skorunuz artış gösterirken 3. aydan itibaren eski halini almaya başlayacaktır. Kredi notunuzda ciddi anlamda bir düşüş yaşandıysa bu durum 5. aya kadar uzayabilir…