Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notum düşük, nasıl yükseltirim, kredi notumu yükseltme taktikleri gibi benzer sorular kredi kullanmayı düşünen çok sayıda müşterinin en temel sorularının başında gelmektedir.

Bir banka sadece kredi anlamında olmayıp vadeli mevduat hesabına faiz oranı belirlerken dahi kredi notunuzu temel almaktadır. Bankalar, kredi notunuza bakarak size kredi verip vermeme konusunu değerlendirmeye almaktadırlar. Çok kritik olmayan kredi notları, görece düşük olmakla birlikte, talep edilen kredi müşteriye ödenecekse eğer, faiz oranı yükselerek değişkenlik göstermektedir.

Kredi notu, bir anda artan bir değer değildir. Tamam, borçlarımı ödedim, gecikmelerim artık yok, yarın kredi notum yükselir diye düşünmek yapılan hataların en başında gelmektedir. Öncelikle kredi limitlerinizi dolu dolu kullanmamalısınız ve devamında her çeşit kredileriniz için o veya bu şekilde küçüklü büyüklü gecikmeleriniz olmamalı. Tabi tek kıstas bunlar değildir. Sürekli kredi başvurusu yapan arkadaşlarımın kredi puanları, aynı kademede bulunan ve sürekli kredi talebinde bulunmayan diğer kişilerle kıyaslandığında, kredi notları görece çok daha düşük olmaktadır. Bir de gecikmeleri giderdikten sonraki zaman çok önemli olmaktadır. Gecikmelerin bitirilmesi tarihi itibariyle az zaman geçmiş olması ile uzun zaman geçmiş olması çok büyük fark yaratmaktadır. Kısa zaman içinde kredi notunuz istenilen seviyelere yükselmeyecektir. Haliyle, kredi notunuzun yükselmesi için biraz zamana gerek vardır.

Tüm borçlarınızı ödediğinizi ve de hiçbir kredi ürününüzün kalmadığını düşünürsek, kredi notunuzun asla yükselmeyeceğini söylemek yerinde olur. Çünkü, kredi notunuzu yükseltecek kredi ürününüz yoktur ve sistem ödemelerinizin düzenini hesaplayamamaktadır. Örneğin, ya mevcut kartlarınızı kullanmaya devam etmelisiniz ya da herhangi bankadan düşük limitli de olsa bir kart almalısınız. Burada limitten ziyade önemli olan ödemelerin düzenidir.