Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bankalar, kendilerine kredili ürünler için herhangi başvuru geldiğinde önce başvuruda bulunan kişilerin gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar. Kredili ürünlerin müşteriye sunulmasında, müşterinin uygun olup olmamasına göre karar verirler. Bu noktada bankaların aradığı en önemli kriter, başvuruda bulunan kişinin kredi notunun makul seviyelerde olmasıdır. Kredi notu sayesinde başvuruda bulunan kişinin güvenilir olup olmadığı hakkında yorum yapılmaktadır.
Ödemelerinizde yaşadığınız sorunlar kredi notunuzu düşürmektedir. Düzenli yapılan ödemeler ise kredi notunuzu yükseltmektedir. Kredi notu, ay içinde gösterdiğiniz ödeme performansına göre hesaplanır. Gösterdiğiniz performans ay sonunda puanınıza olumlu ya da olumsuz katkı sağlar.
Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız mevcut kredi kartınızın önce geçmiş dönem borçlarını ödemeli sonra da 3 ya da 4 ay ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmelisiniz. Eğer hali hazırda kartınız bulunmuyorsa bankalarla görüşüp kendinize bir kart çıkartmalı ve ödemelerini zamanında gerçekleştirmelisiniz. Kredi notunuzun yükselmesinin en kolay yolu kart ödemelerinizin zamanında yapılmasıdır. Yaptığınız bu düzenli ödemeler puanınızı olumlu olarak yükseltmeye başlayacaktır.
Kredi notu, finansal geçmişinizin puanlanması olduğundan yaptığınız düzenli ödemelerin üzerinden belirli zaman geçmesi gereklidir. Yakın zamanda yapılan düzenli ödemelerin kredi notunuza etkisi daha eski zamanlarda yaptığınız düzenli ödemelerin etkisinden az olmaktadır. Yani ne kadar eski zamanda düzenli ödeme yaparsanız etkisi o kadar fazla olacaktır.
Kredi notunuz ayda 1 defa güncellenmektedir. Ödemelerinizin kredi notunuza etkisi, finans kurumlarına yaptığınız ödemelerin hacim ve sayısının ortalaması olarak hesaplanmaktadır. Kredi notunuzun yükselmesi için, gecikmiş taksitleri olan nakit kredinizi küllen kapatmak yerine gecikmiş taksitleri ödeyip kalan ödemelerinizi düzenli yapmanızı öneririz. Bankanıza ödeme yapmanıza rağmen, diğer bankalar nezdinde hesabınız gecikmeli ödeniyor görünüyorsa ya da kapatmış olduğunuz krediniz halen açık görünmeye devam ediyorsa; kredinizin bulunduğu bankadan kredi notunuzun güncellenmesini talep edebilirsiniz