Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi kullanabilme ya da kredi kartı alabilme yeteneğimizin neredeyse tek kaynağını kredi notumuz oluşturur. Doktor, mühendis, işçi, aşçı vs ya da bir banka çalışanı olsanız kredi kullanabilmek için en temel husus KKB puanımızdır. Bazı bankacılık işlemleri sonrasında KKB puanımız ya yükselir ya da düşer. Findeks ile puanınızın takibi kolay olup düzenli takip sonrasında puanınızın nasıl olacağına birlikte bakalım:
Kredi notu, havuz adını alan bir yapıda, mevcut bankacılık işlemleriniz sonucunda ödeme performansınızı analiz ederek yapılan puanlama sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Bu puanlama ile bankalardaki kredi ilişkiniz devam eder.
Findeks ile kredi notunuzu düzenli olarak takip edebilirsiniz. Yaptığınız başvuru sonucunda kredi notunuzun düşük olması sebebiyle banka tarafından size red cevabı verilebilir. Findeksi düzenli takip eden bir tüketicinin red cevabı alması olasılığı düzenli takip yaptığı için çok düşüktür.
Ek hesap, kredi kartı gibi çeşitli kredilerinize ait ödeme performansı, kredi notunu etkileyen en önemli etkendir. Düzenli ödemeler, gecikme sonrası yapılan ödemeler olumlu ya da olumsuz olarak findeks sistemine yansır. Kullandığınız kredi kartının asgari ödemesi, dönem borcu ödemesi, bu ödemelerin gününde yapılması, günüden önce ya da gecikmeli yapılması; konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmaması; yapmış olduğunuz kredi kartı başvurusu, çeşitli kredi başvuruları, ek hesabın ödenme performansı, ek hesaba tahakkuk eden aylık faizin düzenli ödenip ödenmemesi; senet ya da çek bedellerinin gününde yatması ya da karşılıksız olması; borç riskinizin sürekli artması, limitlerin tam dolu kullanılması, kredi çekme sıklığı, vb sayabileceğimiz daha bir çok etken kredi değerlilik notunuzu etkiler.
Konuya ilişkin birkaç somut örnek verelim. Bugün 2000 TL limitli kredi kartım var olsa, ödemelerimi son ödeme tarihinden hep bir gün sonra yapsam, findeks notum düşer. Ödemelerimi düzenli yapsam ancak, 2000 TL limitin tamamını sürekli dolu dolu kullansam findeks notum yine düşer. Ya da ek hesap borcumu her ay düzenli ödüyor olsam da biliniyor ki ek hesaplar sadece her ayın belirli bir günü faizini tahsil eder ve bu faizin nakit yatması gerekir; bu faizi yatması gereken günden sonra yatırsam yine gecikmeye düşeceğim için findeks notum olumsuz etkilenecektir. Kredi değerlilik notumdan dolayı kredi alamadığımı biliyor olsam da sürekli olarak bankalara başvuru yapmam benim findeks notumu olumsuz etkileyecektir. Bu durumda findeks notumun yükselişe geçmesi için en az 2 ya da 3 dönem ödemelerimi düzenli yapmalıyım.