Kredi Notu Neden Sıfır Olur

Kredi notunun öneminden her yazımızda sürekli bahsetmekteyiz. Bankalar kredi notu konusunda çok hassas davranmaktalar. Kredi notu, kişi hakkında bir fikir oluşturma konusunda çok fazla önem taşımaktadır. Müşterilerin kullandıkları ürünler, kullanılan ürünlerin faiz oranları kredi notuna göre çeşitlilik göstermektedir.
Bankalardan almış olduğumuz kredili ürünler, bu ürünlere ne zaman ne kadar ödeme yaptığımız gibi etkenler bizim kredi notumuzu oluşturur. Kredi notumuzun yüksekliği, bankada mevcut olan hazır limitlerimizi, uygun faiz oranlarını çok derinden etkilemektedir. Düzenli ödeme yapma alışkanlığımız, kredibilitemizi büyük oranda etkilemektedir.
Kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişiklik gösteren hareketli ve rakamsal olarak ifade edilen bir değerdir. Kredi notunun, 1900 e yaklaşması, ödemelerin çok düzenli olduğunu göstermektedir. Yakın zamana kadar, kredi notunun 0 olması, bankalarla hiç kredi ürünlerinin alışverişine girilmemiş olmasını göstermekteydi. Puanınızın sıfır olması, hiçbir şekilde ek hesap açtırmamışsınız, hiç kredi kullanmamışsınız ya da hiç kredi kartı sahibi olmamışsınız demekti. Yani bankalarla henüz herhangi bir işleminiz olmamışsa kredi notunuzun 0 olması çok doğal bir sonuçtu.
Banka olarak konuya baktığınızda; borç verdiğiniz kişi için piyasadan olumlu istihbarat almanız gerekir. Borç veriyorsanız eğer, kişinin güvenilir olması, borcuna ve sözüne sadık olması gerekmektedir. Geri ödenmeyecek parayı neden müşteriye pazarlayasınız ki! Düzensiz ödemeler, borcuna sadık olmamayı ya da hiç ödeme yapılmamasını ifade eder. Bu sebeple kredi notu, bankaya önemli ölçüde yol göstermektedir. Kredi notu 0 olan da aynı şekilde risklidir. Çünkü, kredinin ne şartlarda ödenip ödenmeyeceği çok büyük belirsizliktir.
Son düzenlemelerle birlikte gündeme çok hızlı giriş yapan bir kavram da sicil affıdır. Sicil affının detayında 6 ay içinde borçların ya yapılandırılması ya da kapatılması söz konusu olup ancak bu şekilde sicil düzeltme yapılabilecektir. Şu sıralarda bankalarca yapılan sorgulamalarda sicil affı uygulanacak olan müşterilerin de kredi notları 0 olarak görülmektedir. Ancak, kullanılan kredilerin detayına bakıldığında sorunlu ödemeye sahip krediler görülebilecektir. Kredinotu.gen.tr olarak tavsiyemiz ise, sicil affı kapsamında borçlarınızı yapılandırın ya da kapatın ki kredi notunuzu ilerleyen zamanlarda daha rahat yükseltebilesiniz.