Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

Kredi notunun, kişilerin yapmış olduğu finansal işlemler sonucunda oluşturulan sayısal verilerin bir sonucu olduğunu bilmekteyiz. Kredi notu, sadece bir banka ile olan işlemlerimizin değil tüm bankalarla olan işlemlerimizin bir sonucu olup sürekli değişkenlik göstermektedir. Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan, stabil olamayan bu veri, ay içinde yaptığımız ödemelere göre düşer ya da yükselir.

Bankalar, kendi sistemlerinde tuttukları mevduat ve ödeme bilgilerini her ayın 20 sinden sonra Merkez Bankası ‘na gönderirler. Merkez Bankası, tüm bankalardan almış olduğu bu verileri tekrar işleyerek her ayın ilk haftası yeniden diğer bankalara gönderir. Diğer bankalara gönderdiği bu verilerde, müşterinin mevcut bankalarda bulunan bilgilerinin ortalaması yer almaktadır. Yani Merkez Bankası ‘nın bankalara en son gönderdiği kayıt, kişilerin son Kredi notlarıdır.

Bu son kayıtlara göre bir ay içinde yapacağınız devinimler, diğer ay için kredi notunuzu etkileyecektir. Düşünün ki, ay içinde yapacağınız tüm düzenli ödemeler, diğer ay için kredi notunuzu 100 ile 150 puan arasında artıracaktır. Aynı şekilde geciken ödemeler ya da yeni kredi açılışı sebebi ile diğer ay için kredi notunuz 150 puana kadar düşüş gösterecektir.