Kredi Notumun Artması İçin Kredi Çekmeli Miyim? Ne Yapmalıyım?

Kredi notumuz bizler için gerçekten çok önemli, diğer yazılarımızda da sürekli bahsettiğimiz gibi kredi notumuz düşükse onu yükseltmeliyiz. Kredi notumuz yüksek ise onu iyi seviyelerde korumalıyız. Kredi notumuz, bizim geleceğimizi şekillendirmektedir; çünkü, yapacak olduğumuz yatırımlarda alacak olduğumuz krediler için vazgeçilmez bir değerlendirme kriteridir. Sürekli hareketli olan bu sayısal değeri, sürekli kontrol altında tutmalıyız. Yaptığımız ödemelerin performansı, kullandığımız limitlerin doluluk oranları bu veriyi yerinde tutmuyor, sürekli hareketli olmasına sebep oluyor.

 

Kredi notunu artırmak isteyen müşterilerimiz, bize sürekli aynı sorularla gelmektedir: ‘’Kredi notumu nasıl yükseltirim?’’ bu soru karşısında değerlendirme yapan arkadaşlarım bazen müşterilerini bilmeden de olsa yanlış yönlendirebilmektedirler. Yani her çekmiş olduğumuz kredi, kredi notumuza olumlu yansımayabilir. Genelde diyorlar ki, bir şekilde az da olsa kredi çekin, kredi notunuz yükselecektir. Burada önemli olan krediyi alabilmek değildir. Krediyi, açık yani ödemesi devam eden kanuni takip borcunuz olmadığı sürece kefil teminatlı ya da nakit karşılıklı veya da maaş rehinli dahi olsa krediyi alabileceksiniz. Önemli olan, kredi notunuzu nasıl olumlu etkileyebileceğinizdir. Şimdi biraz buna değinelim:

Belirttiğimiz şekilde ekonomik davranış gösteren birçok birey mevcut. Ancak, karmaşık olan ve işin ara yüzünü kapsayan başka bir hesaplama daha var. Aslında anlatılan her şey doğru, sadece bu arayüz bazen belirtilen şekilde çalışmadığından yaptığınız ekonomik hamleler, kredi notunuza istediğiniz gibi yansımıyor. Findeks notu hesaplanırken, işin içine bazı bileşenler dahil olmaktadır. Güncel findeks notunuzun bir kısmını mevcut borç bilgisi, bir kısmını bu borçları ödeme performansı, bir kısmını yeni kredili ürünleriniz ve yeni ürün açılış sıklığı ve mali durumunuza ilişkin kredi kullanım yoğunluğunuz oluşturmaktadır.

Diyelim ki, kredi notunuzun artması için bankadan gerekli teminatlarla krediyi alabildiniz. Bu kredinin düzgün ödeme yapılmasıyla kredi notunuz artmayabilir hatta kredi notunuz daha da düşebilir. Belirli zaman içinde ödemelerinizin düzenli gerçekleşmesiyle kredi notunuz yükselecektir. Burada biraz sabır gerekir. Ayrıca, yüksek tutarlı kredi çekme planlarınız da varsa eğer, bir süre bu hayalinizi ertelemek durumunda dahi kalabilirsiniz.

Kredi notunuz, aylık olarak düzenli hesaplanmaktadır. Bir örnek daha verelim. Gayet düzenli ödeme yapan bir kredi kartı kullanıcısı olmak istiyorsunuz. 5.000 TL limitli kredi kartı sahibisiniz. Amacınız ise kredi notunuzu artırmak. Asgari ödemeler sizi zaman içinde mali zorluklardan kurtarmış olabilir. Ancak bir süre sonra kartınızın limitinin doluluk oranı %80-90 lara ulaştığında, kredi notunuzu negatif etkileyecektir. Kart limitlerinizi dolu dolu kullanmayın. Ara sıra da olsa kartınıza asgari ödeme haricinde yüksek tutarlı ödemeler yaparak puanınızı rahatlatın. Zaten ödemelerinizi geciktirmeden yaptığınız için ödeme yüzünden puanınız zedelenmeyecektir. Ayrıca, bu çekmiş olduğunuz küçük tutarlı kredinin borç tutarı da azaldıkça puanınız yeniden istediğiniz seviyelere gelecektir.

Kredi kartı mevcut limitlerinizi azaltmayın ama kredi kartı borç bakiyenizi düşürün. Kartın doluluk oranı azaldıkça size olumlu yansıyacaktır.

Şöyle özetleyelim: Kredi notunuz henüz istediğiniz seviyelere ulaşmadıysa, bu işlemi birkaç kere daha tekrarlayabilirsiniz. Hiç kredi alamıyorsanız eğer, banka ile sorununuzu paylaşıp nakit karşılık göstererek de kredi kullanabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki, her yani açılan kredi limiti yani kredi ya da kredi kartı, ek hesap, kredi notunuzu önce düşürecektir, ödemeleriniz düzenli gerçekleştikçe ve kredi limitiniz azaldıkça puanınız da yükselecektir.