Kredi Notunu Yükselten ve Düşüren Nedenler

Bir kişi, herhangi banka ile ister mevduat isterse kredi konusunda nasıl bir ilişki kurmak isterse istediğin bankanın ilk dokunduğu husus, kişinin kredi notudur. Kredi türlerinden ek hesap ya da kredi kartı gibi herhangi bir kredi kullanan müşterinin öncelikle geçmiş dönem ödeme performansına bakılmaktadır. Günlük hayatımızda borç vereceğimiz arkadaşımızın güvenilir olmasına çok dikkat ederiz. Bankalar için de aynı durum söz konusu olduğundan, borç verecekleri müşterilerinin ödeme alışkanlığına yani kredi notuna dikkat ederler. Bu sebeple, kredi notunuzun düzgün olması çok önemlidir.

Kredi notunun kısa sürede yükseleceğini söylemek yanlış olmaz ama eksik olur. Çünkü, bir ödemenin kredi puanınızı olumlu etkileyebilmesi için üzerinden en az 2 ay geçmesi gerekmektedir. Ancak, bahsedeceğimiz şartlar bir arada gerçekleşirse bu süreci elinizden geldiğince kısaltmış olursunuz.

Aslında, kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizden ziyade kredi notunuzun neden düştüğünü öncelikle belirlemelisiniz. Borçlarınızı birer gün geç mi ödüyorsunuz, bu alışkanlığınızı bırakmalısınız, sürekli asgari ödeme yapıyorsanız borç bakiyenizin dönem borcunu yatırmalısınız. Kredi notunuzun düşme sebebini belirlediyseniz, bu sebepleri ortadan kaldırarak kredi notunuzun yükselmesine büyük destek sağlayabilirsiniz. Öncelikle ödeme yapmanız gereken en son gün mutlaka ödemenizi yapmalısınız.

Eğer ödeme gücünüz hala yerindeyse yapılandırma seçeneğini tercih etmemelisiniz. Çünkü, kullanacak olduğunuz yüksek tutarlı ya da uzun vadeli yapılandırma kredisi kredi notunuzu bir anda düşürecektir. Sistem sizi yeni kredi almış, kredi riskiniz artmış gibi algılayacaktır. Eğer ki, ödeme gücünüz yerinde değilse kredi notunuz düşmeden bir an evvel yapılandırma yapın ki ödemeleriniz düzenli seyrederek kredi puanınızın yükselmesine katkı sağlasın. İki durum arasındaki ince çizgiyi çok iyi sentezlemelisiniz.

Asgari ödeme alışkanlığınızı terk ederek, dönem borcunuzu ödemeyi tercih edin. Hem düzenli ödeme yapmış olacaksınız hem de limitlerinizi müsait hale getirmiş olacaksınız. Bu durumun kredi notunuza etkisi muazzam olacaktır.

Kredi notunuza etkisi açısından mesela vadesiz mevduat hesabınıza düzenli para yatırarak elektrik – su faturası gibi ödemelerinizi otomatik yapmalısınız. Bu işlem, sizin borcunuza sadık birisi olduğunuzun göstergesidir.

İhtiyacınız olmadan, sadece puanınızı öğrenmek adına hiçbir bankaya ya da kuruluşa puanınızı sorgulatmayın. Yapacak olduğunuz her sorguyu, sistem kredi başvurusu olarak algılayıp puanınızın düşmesine sebep olacaktır. Bunun yanında her başvuru sonrasında, bir önceki başvuruların olumsuz sonuçlandığı izlenimi de uyanacaktır. Tavsiye etmiyoruz.

Limitlerinizi dolu dolu kullanmayın. 5.000-TL lik kredi kartınızın hem asgarisini ödeyerek hem de limiti her ay tekrar tekrar doldurarak bir sonuç elde edemezsiniz.