Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte sadece banka borçları değil vergiler de dahil bir çok kuruma yapacağınız ödemeler konusunda kötü bir performans sergileyen müşterilerden olabilirsiniz. Bu performansınız, her zaman, attığınız her adımda,kredi ya da kredi kartı başvurusunda karşınıza çıkıyor olsa da yolun sonu değildir, bir an evvel kredi notunuzu nasıl düzeltebilirsiniz buna dair çözümler bulmalısınız. Yani, adını birkaç yıldır sıklıkla duymaya başladığımız kara liste dediğimiz yerden çıkmalısınız.

Herkesin bir kredi sicili bir de kredi notu vardır. Kredi notu, anlık değişmeler göstermekle birlikte kredi sicili değişmeyen verilerin bütünüdür. Kredi sicili, sizin kredi geçmişinizin tamamını içerir, bu kayıtlarda düzeltme ya da silme işlemleri asla yapılamaz. Sizin kredi başvurularınızda ilk değerlendirilen kısım kredi notunuzdur. Kredi notu mali durumunuza, anlık borç miktarınıza, yaptığınız gecikmeli ödemelere ya da erken ödemelere göre sürekli değişkenlik gösteren hareketli sayısal veridir. Yaptığınız ödemelerin sürekli gecikmesi, kredi notunuzu düşürür; ancak, 90 günlük yasal süre boyunca ödeme yapılmayıp ödemenizin takibe alınması sonucunda kredi sicilinizi bozar.

Borcunuzu belirtilen 90 günlük yasal süre içinde ödemediyseniz, ödeme yapmaktan kaçındıysanız yasal takip sürecine girmiş ve kara listeye alınmışsınız demektir. Üzülerek belirtelim ki bu noktadan sonra dönüş yoktur. Sicilin temizlenmesi yani sorunlu olan bu ödemenin banka ve diğer kurum sistemlerinde görünmemesi için borç ödendikten sonra üzerinden en az 5 sene geçmesi gerekmektedir. Bu 5 yıl içinde yaptığınız kredi, kredi kartı bv başvurular çoğunlukla kabul edilmez.

5 yılın geçmesi ile de bitmiyor kredi sicili olayı. Bugünden sonra mevcut kredilerinizi gerektiği gibi düzenli ödemelisiniz ki kredi notunuz yükselsin. Çünkü, notunuz düşük oldukça kredi kullanmakta zorlanacaksınız. Kredi notunuzun nasıl yükseleceği ile ilgili diğer makalelerimizdeki bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Bu aşamaya gelmeden önce yapmanız gereken ilk ve tek şey biraz ön sezide bulunmak bence. Ben bu borçları ödeyebilir miyim? Bu borçları ödemek için ne kadar süreye ihtiyacım var? Peki bu süre içinde bu borçlardan zorlanmadan kurtulabilir miyim? gibi soruların cevaplarını oluşturmak, herhangi olumsuz düşünce karşısında kredi notunuzun daha düşmesinden önce bankalara yapılandırma teklifinde yani yapılandırma kredisi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yapılandırma kredinizle, hem borçlarınızı gecikmesiz olarak ödeyeceksiniz hem de ödeyebileceğiniz tutarda yeniden yapılandıracaksınız. Hem gecikmesiz hem de aylık ödeyebileceğiniz tutarlarda ayrıca tek yere ödeme yaparak borçlarınızdan daha rahat kurtulacaksınız.