Kredi Taksiti Erken Ödenirse Ne Olur?

Bir çok banka müşterisi aldıkları krediyi erken ödemenin daha avantajlı olduğunu, bankaların memnun kalacağı bir durum olduğunu düşünse de durum biraz farklıdır.  Erken kredi kapama, bankaların belirledikleri faizi düşürecekleri için pek tercih ettikleri bir yöntem değildir.

Yine de krediyi alan müşteri dilerse erken kredi ödemesinde bulunabilir.  Ancak erken ödeme cezasını bankaya vermek zorundadır.  Evet yanlış duymadınız, kredinizi vadesinden önce kapatmak istediğinizde bankanızın belirlediği cezayı ödemeniz gerekecektir.  Erken ödeme bankanın gelir planlarını bozduğu için ceza tutarını sizden talep etmeye hakkı vardır.

Şayet erken ödeme cezası ancak konut kredileri için geçerlidir, diğer kredi ürünleri için geçerli değildir. Taşıt ve bireysel kredileriniz için cezaya tabi olmazsınız. 36 ayın üzerinde olan konut kredilerden %2 oranını geçmeden erken ödeme tazminatı alınması yasaldır. 36 ayın altındaki kredilerde bu oran ise %1’dir.  Aynı zamanda borcunuzu yapılandırmak istediğinizde de erken ödeme tazminatı ödemeniz gerekmektedir….