kredi varken başka kredi çekebilirmiyim ?

Hep bahsettiğimiz gibi, iktisadi açıdan bakıldığında insan ihtiyaçları hep artar. Artan çeşitli ihtiyaçlar karşısında kişisel nakit akışımızda giderek artan sorunlar yaşarız.

Eğer ki gelir gider dengemizi iyi ayarlamaz ve harcamalarımıza dikkat etmezsek ne yazık ki bir süre sonra kendimizi büyük maddi sıkıntılar içinde bulabiliriz. Bu durumda çözümü yine kredide bulur, yeni kredi arayışı içine gireriz.

Peki devam eden kredi ödemelerimiz varken yeni bir krediyi çekebilir miyiz ya da nasıl çekeriz bu konuda biraz değerlendirme yapalım. Kredi çekmek isteyen bizler için yine ilk değerlendirme unsuru, kredi notumuz olacaktır. Kredi notumuz yüksek ise, ikinci krediye hatta üçüncü krediye başvuru yapabiliriz ancak burada dikkat etmemiz gereken ikinci nokta, ödeme gücümüzdür. Burada önemli olan husus, bitirdiğimiz ya da ödemeleri devam eden kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli olması ve belgelendirebildiğimiz gelir tutarıdır. Gelir durumumuz yüksekse ikinci hatta üçüncü krediyi rahatlıkla ödeyebiliriz.

Peki ya asgari ücretle çalışıyorsak ve kıt kanaat geçiniyorsak durum ne olacak? Eğer ki kredi ve kredi kartlarının ödemelerinde sorun yaşıyorsak ve puanımız bu durumdan olumsuz etkilendiyse tabi ki kredi almamız pek mümkün olmayacaktır ya da bin bir zorlukla veya teminatla kredi kullanabileceğiz. Ödemelerimizin düzenli olduğunu varsayarsak, ikinci kredi için aylık gelir durumumuz ödemelerimiz için yetersiz görünebilecektir. Böyle bir durumda kredi için görüşme yaptığımız müşteri temsilcisine gitmeden oturup hesap yapmalıyız. En kolay yol; eski kredi tutarına ihtiyacımız olan nakit tutarını ilave ederek vadeyi uzatıp yeni bir kredi çekmektir. Bir nevi kredimizi hem yapılandırmış olacağız hem de nakit ihtiyacımızı karşılayacağız.

Eğer ki kredi değerlilik puanınız yüksek ve yeni kredinin planlanan aylık ödeme miktarı ile geliriniz de uyumlu ise kredi almanız kolay olacaktır. Gelir durumumuza göre ya ilave kredi alıp iki ya da daha fazla kredinin ödemesini ayrı ayrı yapabiliriz ya da eski kredimizi kapatarak tüm borçlarımızı bir kredi altında toparlayabiliriz. Önemli olan, sorunsuz ödeme yapabileceğimiz krediye sahip olmamız…

 Aranan Kelimeler :  kredi varken başka kredi çekebilirmiyim ?  , aynı bankadan 2 kredi çekilir mi ,ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi