Kredili Mevduat Hesabı, Kurtaran Hesap ya da Ek Hesap Nedir?

Bankaların müşterilerine sunduğu en güzel hizmetlerinden biri olan kredili mevduat hesabı, mevcut vadesiz Türk parası hesabınız altında çalışan bir çeşit kredi türüdür. sıklıkla müşteriler arasında pek bilinmemekle birlikte, kullandıkça rahatlığına çabuk alışılan bir hesaptır. Bankada mevcut olan vadesiz TL mevduat hesabınıza tanımlanan bir kredi limiti olup, paranız olmasa da hesabınızın kullanılmasını, bu hesaptan ödeme yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Hesaplara tanımlanan bu kredi limiti sayesinde kişiler, tanımlanan limitleri dahilinde isterlerse nakit çekimi yapabilirler, isterlerse otomatik ödemelerini bu hesaptan gerçekleştirebilirler. Bir anda ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarına en kolay ve en kısa çözümdür.

Kredili mevduat hesabı diğer ismi ile ek hesap, bir bireysel kredi türüdür. Bireysel kredi olması yanı sıra ticari müşteriler de bu hizmetten kolaylıkla faydalanabilmektedir. Her bankada farklı isimle anılan kredili mevduat hesabına sistem tarafından günlük faiz işletilmektedir. Hesap sahibi kullanmış olduğu anapara krediyi ödemese bile her ayın belirlemiş olduğu bir günü en azından faizini ödemek zorundadır. Bireysel ek hesaplarda aylık seçilebilen faiz tahsil günü, ticari hesaplarda farklıdır. Ticari hesaplarda yılda 4 kere, her üç aylık dönem sonunda faiz ödemesi yapılmaktadır.

Belirlenen tarihlerde faizini tahsil edemeyen hesaplar, gecikmeli hesaplar olarak adlandırılır ve bu gecikme devam ettiği sürece hesap sahibinin kredi notunu düşürür. Faiz hesabında ise kullandığınız para miktarı ve kullandığınız gün sayısı dikkate alınır. Para giriş çıkışının sürekli olduğu bu hesaplarda akşam bakiyesi ne kadar eksi ise, o gün o tutar üzerinden sistemce faiz hesabı yapılır.

Ek hesapların açılabilmesi için, kredi başvurularında izlenen usul takip edilmektedir. Yani kredi notunuz, kimliğiniz ve gelir belgeniz başvuru araçlarınızdır. Kredi notunuz düşükse eğer, diğer yazılarımızdan nasıl yükseleceğine dair bazı taktikleri kullanabilirsiniz. Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası gibi birçok bankadan bu hizmeti alabilirsiniz.