Kredisi Devam Eden Araç Satılabilir mi?

Günümüzde araç sahibi olmak artık çok kolay. Aylık gelirinizle orantılı ödeyebileceğiniz kadar taksitleri olan kredilerle istediğiniz aracı kolaylıkla alabilirsiniz. Bazen, almış olduğunuz bu araçları, çeşitli sebeplerle satmanız söz konusu olabilir.
Taşıt kredisini bir önceki yazımızda anlatmıştık. Almış olduğunuz krediye karşılık aldığınız araç banka tarafından rehnedilir. Bankanın teminat karşılığı yaptığı bu rehin, borç biter bitmez sona erer. Bu durumda olan aracın satışı için gereken şartlar değişir.
Aracın satışı için izlenecek olan en doğal yol araca ait kredinin borcunun ödenmesidir. Borcun ödenmesiyle birlikte araca ait banka rehni otomatik olarak kalkacaktır ve aracı istediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz.
Aracın satışı hususunda bir diğer yol aracı kredi borcu ile birlikte devretmektir. Aracı almak isteyen kişi, borcu da ödemeye razı ise aracı satabilirsiniz. Bu durumda aracın alıcısı size kısmen nakit para verirken banka borcunun kalanı için de bankaya ödeme sözü vermelidir. Bunu kabul eden alıcı ile noterde satışa dair sözleşme yapılır, bankaya borcu ödeyeceğini beyan eder ve borç bittiğinde araç kendisinin olur. Böyle durumlarda bankanın kesinlikle satıştan haberi olmalıdır.

Aranan Kelimeler : kredi borcu olan araç satılır mı, borcu devam eden araç nasıl devir alınır?