Leasing İle Araç Alım İşlemlerinde Bilinmesi Gerekenler

Leasing, finansal araç kiralamaya verilen isimdir. Bir aracın sözleşme süresi boyunca leasing şirketi tarafından belirlenen kira karşılığında kullanım hakkının kiracı da olduğu bir finansman yöntemidir.  Finansal kiralama şirketine ait olan araç taksit ödeme imkanıyla sözleşme bitiminde sembolik bir fiyatla kiracıya devredilir.

Yatırım araçları olarak listelenen bu grup endüstriyel makineler, inşaat makineleri olabilir. Leasing sayesinde firmalar masraf kontrolü yaparak sermayenin yanında kazanç da sağlayabilirler. Mülkiyet hakkı finansal kiralama şirketinde dahi olsa da kullanım hakkı kiracıya aittir.

Leasing şirketi ve kiracı arasında bir sözleşme hazırlanmaktadır ve borç yükümlülüklerini içerir. Taraflardan birinde anonim şirket olma koşulu aranmaktadır. Sözleşme bitiminde kiracının kullanım hakkı biter ancak sözleşme sonrasında kiracıya malı satın alma hakkı tanınır. Toplu para çıkışından ziyade taksitli ödeme imkanı sağlayan bu finansal yöntemde kiracıların getir ve götür hesabı yapması önemli bir noktadır.

Bu süreçte leasing firmaları sigorta, kasko ve satın alma gibi işlemlerde danışmanlık hizmeti de vermektedir…