Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim, kredi kartı limiti alabilirim?

Kredi değerlendirmesinde önem arz eden unsurlar aylık maaşınız, aylık geliriniz ve bankalardan alıp ödemeye devam ettiğiniz kredi borçlarınızla ilişkilidir. Nitekim mevcut kredi borcunuz aylık gelirinize tekabül ediyorsa yeni bir kredi çekme girişiminizin onaylanma ihtimali düşüktür. Bu kısımda yapabileceğiniz tek şey ek gelirleriniz varsa bunları da bankaya sunmaktır.

Maaşınızın kaç katı kredi çekebileceğinizi öğrenmenin bir kaç yolu vardır.  Öncelikle banka kredilerinde ön plana çıkan kredi notunuz çok önemli. Siciliniz veya kredi notunuzda oluşan herhangi bir olumsuzluk kredi başvurularınızın onaydan geçmemesine neden olacaktır. Bir diğer hususta aylık geliriniz kazancınızdır.  Bankalar çekeceğiniz kredinin geri ödemesini yapıp yapmayacağınızı belirlemek isterler.

Bankalar maaşınızın en fazla %70’ine gelecek tutarda sizlere kredi vereceklerdir.  Başka bankalarda aldığınız kredilerle birlikte yeni kredi alımında toplamda maaşınızın %70’ine denk gelmesi gerekiyor.

Maaşımın kaç katı kredi kartı limiti alabilirim sorunuzun cevabıysa, aylık ve yıllık gelir ortalamanız alınarak maaşınızın iki katı kredi kartı limiti alabilirsiniz.  Aylık gelir düzeyinizin tespit edilemediği durumlarda en fazla asgari ücret tutarında kredi kartı limiti alabilirsiniz…