Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü
1 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.340 kez okundu.

Moody’s Rusya ve de Türkiye’nin farklı emtia döngüsüne maruz kalmalarına karşılık müşterek büyüme sıkıntıları ile beraber karşı karşıya bulunduğunu belirtti.
Değerlendirme kuruluşu Moody’s Memleketimizin not görüntüsünü durağan’dan negatif’e indirdi; puanını ise Ba1 limitinde sabit tuttu.

KARARI ETKİLEYEN HUSUSLAR

-Türkiye’nin kurumsal gücünde oluşan erozyonun devam etmesi
-Zayıflayan büyüme görünümü
-Halk ve de dış ödeme noktaları üzerinde yaygınlaşan baskılar
-Ve ayrıca son bir biçimde artan kredi şoku riski

Daha Önce Yatırım Yapılabilir Seviyesinin Aşağısına İndirilmişti

Moody’s Memleketimizin kredi gerçekleştirilebilir seviyedeki skorunu 24 Eylül’de yatırım yapılabilir limitinin altına indirmişti.
Bugün açıklamalarda notunu korunmasının esbabını hükümetin ekonomik ve de mali gücünün fazla olmasının düşüşte olan kurum kuvvet ve bununla birlikte artan dış kırılganlıklara nazaran tampon görmeye devam etmesi bulunduğu bilgisi verildi.

Dinamizmin Tekrar Canlanması Beklenmekte

Maliyenin iç dinamiğinin de skorun korunmasında efektif olduğunun altını çizen Moody’s, siyasi belirsizliklerin eksilmesi ile ve arzu edilen yapıyla ilgili yeniliklerin reele geçirilmesiyle bu dinamizmin bir daha canlanmasını bekleyeceğini dahi söyledi.

HABERİN DEVAMI AŞAĞIDADIR

Karar beyanında, Türkiye’nin dış finansman ihtiyaçlarına ilgili tehlikelerdeki artış ve bununla birlikte bilhassa büyüme ile birlikte kurumsal güçlülük şeklinde daha önceden kredi görüntüsünü besleyen temellerde görülen bozulma neden bir biçimde gösterilmişti.

FacebookTwitterLinkedInGoogle

Bir önceki yazımız olan Moody's'ten dikkat çeken Türkiye duyurusu başlıklı makalemizde moody's hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git