Mortgage Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev almak isteyen çoğu kişinin ilk müracaat ettikleri kredi türlerinden biri olan Mortgage, Türkçe manasıyla uzun vadeli konut kredisi olarak bilinmektedir.  Alınmak istenen gayrimenkulü teminat göstererek kredi çekmenizi sağlamaktadır.  İpotekli konut kredisi olarak da adlandırılan Mortgage kredisi, uzun ödeme taksitlendirmesine dayanır.

Mortgage kredi ödemeleri bitene kadar gayrimenkulü kullanma hakkı size ait olsa da ödemenin yapıldığı bu dönem konutun tüm hakları bankaya aittir. Ödeme bittiği andan itibaren ipotek ortadan kalkarak malın sahibi siz olursunuz. Mortgage kredi ödemeleri 5 ile 10 yıl arasında bankaya ve çekilen tutara göre değişiklik göstermektedir.

Bir neci kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan Mortgage kredisine başvurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulama yapmalısınız. Farklı bankalardan teklif alabilir, sizlere vaat edilen koşulları mutlaka kıyaslamalısınız.  Gelir ve bütçenizi sarsmayacak şekilde bir ödeme planı oluşturmalı, bankadan ön onay almadan konut alım satım aşamasına geçmemelisiniz…