Nakit Avans mı İhtiyaç Kredisi mi Hangisi Daha Avantajlı?

Bugünlerde en sık rastlanılan sorulardan birisi de nakit avans mı yoksa ihtiyaç kredisi kullanmak mı?
Mevcut şartlarda, hepimizin cebinde en az 1 kredi kartı bulunmaktadır. Nakit avans kredi kartından çekilen bir kredi türüdür. Nakit avans çekmek bu yüzden hem çok kolay hem de zahmetsizdir. Nakit avans, kredi kartından belirli bir ücret karşılığı, belirli taksit sayısı ile çekilmektedir. Çekebileceğimiz nakit avans tutarı kredi kartımızın limiti ile sınırlıdır.
Nakit avans ilani faiz oranı 2,02 dir. İhtiyaç kredisinin faiz oranı ise aylık ya da haftalık kampanyalarla daha da düşüktür. Kısacası, nakit avans faiz oranı ihtiyaç kredisi faiz oranından yüksektir. Şu sıralar ihtiyaç kredisi faiz oranları 1,15 ile 1,35 arasında değişmektedir.
Nakit avans, acil durumlarda ya da istediğiniz zamanda kredi kartınızın limiti dahilinde kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. uygulamada kullanılan nakit avans faizi, birçok bankada mevcut olup, çoğu zaman bankaların müşterileri için düzenledikleri kampanyalar sonucunda alınmayabiliyor. Katılım bankalarının gecikme kar payı olarak adlandırdıkları nakit avans faizi şu anda çoğu bankada %2,02 uygulanmaktadır.
İhtiyaç duyduğumuz tutar çok önemlidir. Bin, iki bin, üç bin gibi küçük rakamlar için eğer ki kredi kartınızın limiti müsaitse, nakit kredi kullanmaya gerek yoktur. Çünkü nakit kredi ile aynı faizi ödeyeceksiniz ancak ilave olarak hayat sigortası yaptırma zorunluluğu ile karşı karşıya kalacaksınız. Yani ihtiyaç duyduğunuz limitin maliyeti yükselecektir. Bazı zamanlar bankalar, ki son zamanlarda özellikle İş Bankası, faizsiz ve nakit çekim ücreti olmaksızın taksitli nakit avans kampanyası yapmaktadırlar. Bankalar nakit avans ve taksitli nakit avans işlemleri ile hem kart kullanım oranlarını yükseltiyorlar hem de müşterilerinde nakit avans kullanım alışkanlığı oluşturmaya çalışıyorlar. Nakit avans işleminde faiz oranı 2,02 iken bu borcun gecikmesi halinde gecikme faiz oranı 2,52 uygulanmaktadır.
Kullanmak istediğimiz kredi rakamı bahsettiğimiz rakamlardan daha yüksekse ve ödemeyi planladığımız vade daha uzun ise, tabi ki tüketici kredisi kullanmak yararımıza olacaktır. Çünkü, faiz oranı avantajı ile kredi maliyetimizi yani nakit avans faiz farkını ve sigorta tutarını çoktan telafi etmiş olacağız.