Neden Kredi Alamıyorum?

Herkesin krediye ihtiyacının olduğu bir dönemde karşılamamız gerek ihtiyaçlarımız için bankalara ihtiyaç duyarız. Bu kredi gerek sağlık giderlerini karşılamak için olsun gerekse ev almak için olsun… krediyi illa ki 48 aya varan vadelerle düşünmemek gerekmektedir; mesela aylık fatura ödemelerimiz için bir ek hesaba gereksinim duyarız. En kolay banka alışverişimiz ise kredi kartıdır.

Bazen, istediğimiz kredi rakamlarına kolaylıkla ulaşabiliyorken; bazı durumlarda bankadan olumsuz cevaplar almaktayız. Peki, kredi ya da kredi kartı başvurumuz neden reddedilir? Bankalar, hangi ölçütler dahilinde bize olumsuz cevap verirler? Kendimizi nasıl değerlendirmeliyiz ki kredi ya da kredi kartı alabilelim!

Bankalar, kredi ürünleri konusunda müşterilere olumlu cevap verebilmek adına birtakım ölçütler dahilinde müşterilerini değerlendirirler. Bazı müşteriler bu kriterlere uymadığından değerlendirmeye alınmazlar.

Gelir beyanınız, neredeyse ilk ölçüttür. Gelirinizi belgeleyemiyorsanız ya da başvuru sırasında beyan etmiş olduğunuz gelirden daha düşük olarak belgelendirebiliyorsanız, kredi başvurunuz ilk aşamada reddedilecektir. Burada önemli olan, talep edilmiş olan kredinin aylık taksitlerinin gecikmeye yer verilmeden düzenli olarak hem de rahatlıkla ödenebilmesidir.

Başvuruda bulunduğunuz bankadan kullandığınız ürünlerde ya da diğer başka bankalarda kullanılan kredi ürünlerinin geri ödemelerinde sıkıntı yaşanıyorsa ya da önceki dönemlerde gecikmeler söz konusu olmuşsa, kredi başvurunuz olumsuz değerlendirilecektir. Ya da şöyle diyelim; mesela, başka bankadan ya da bulunduğunuz bankadan kullanmış olduğunuz kredinin ödemeleri devam ediyorsa ve bu ödemeler gelirinizin büyük kısmını karşılıyorsa, yeni kredi alma olasılığınız çok düşüktür.

Başvuru yaptığınız zaman itibariyle KKB puanınız sıfırsa ya da düşükse, bankadan red cevabını alabilirsiniz.

Bulunduğunuz işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmalısınız. Yani son 6 ay sigorta kaydınız düzenli olmalıdır.

Bunların dışında, bankalarda hiçbir zaman kara liste dediğimiz listeye düşmemelisiniz. Bahsettiğimiz listeye, kendi kredileriniz için de kefili olduğunuz krediler için de düşmemiş olmalısınız.