Öğrencilere Burs Veren Vakıf ve Kurumlar

Günümüzde bir üniversite öğrencisinin harcamaları çok yüksektir. Bunun sebebi kalacak yerden tutun da yemek yediği yerlere kadar her şeyin yüksek tutarlı paralarla ifade ediliyor olmasındadır. Aileler için de büyük külfet olan üniversite hayatı, sağlanan burslar ile daha kolay ya da daha az masraflı hale gelebilmektedir.

Öğrenciler liseyi bitirip üniversiteyi kazandıktan sonra genellikle burs veren kurumları araştırmaya başlamaktadırlar. Çoğu öğrenci arkadaşım bu kurumları bir liste haline getirip tek tek şartlarını sağlayıp sağlamadığına bakmaktadır. Özellikle dar gelirli aileler ve maddi zorluklar içinde bulunan öğrenciler açısından burs veren kurumların önemi hatırı sayılır derecede büyüktür.

Burs veren kurumların yaptığı bu destekle öğrenciler daha rahat bir öğrenim hayatı geçirmektedirler, aileler ise ekonomik anlamda biraz daha nefes alır durumdadırlar.

Atatürkçü Düşünce Derneği, çok sayıda öğrenciye karşılıksız burs vermektedir. Burs başvuruları yıllık yapılmakta olup, Atatürkçü Düşüne Derneği il temsilciliklerinden başvuru yapılabilmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı, 2011 den bu yana çok sayıda öğrenci arkadaşımıza destek vermiş olup bu desteğini her geçen gün artırarak sürdürmektedir. Vakıf, verecek olduğu burslar için yardımseverlerden bağış kabul etmektedir. Vakıftan burs sağlamak için her yıl başvuru yapmak gereklidir.

Türk Eğitim Vakfı, sadece üniversite öğrencileri ile sınırlı olmayan, orta öğretimden doktora seviyesine kadar geniş öğrenci portföyüne sahiptir. Her eğitim seviyesindeki öğrencilere verilen bursun yanı sıra kız öğrenciler açısından ayrıcalıklı olarak yurt olanağı da sağlanmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı, öğrenci arkadaşlarıma maddi destek sağlamak amacıyla kurulmuş diğer bir vakıftır. Koç grubu çalışanlarının çocuklarına sağlanan burs desteğine ilaveten, her yıl eylül ayındaki başvurular ile başarılı öğrenci arkadaşlarıma da belirli kontenjan dahilinde burs desteği sağlanmış olmaktadır.

Alarko Holding, sosyal sorumluluk projeleri dahilinde öğrenci arkadaşlarımın ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla burs yardımında bulunmaktadır. Burs başvurusu için, Alarko Holding resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Tübitak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olarak, çok sayıda öğrenci arkadaşımın eğitim hayatına katkı sağlamaktadır. Her öğrenim seviyesindeki arkadaşlarıma burs için yardımda bulunan kurumun burs başvuruları için kurumun internet sitesi üzerinden belirtilen tarihlerde başvuru yapmalısınız.

Milli Eğitim Vakfı, verecek olduğu burs yardımlarını, aldığı burs bağışları ile karşılamaktadır. Başvuruları her yıl yenilenen vakfın, burs başvuru tarihleri takip edilmelidir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, yeni bir vakıf olmakla beraber burs almak isteyen öğrenciler için başvuru şartları bulunmaktadır. Verdiği bursları toplanan bağışlarla finanse etmektedir.