Öğrenim Kredisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yüksek öğretim gören öğrencilere sosyal ve kültürel gelişimleri yanı sıra maddi destek amacıyla zorunlu hükümlülüğü bulunmayan borç para verilmektedir.  Öğrenim kredisi olarak geçen bu döneme öğrencinin okuduğu normal öğrenimi süresince verilmektedir.

KYK borcu öğrencilerin mezuniyetleri sonrası çalışmaya başladıkları dönemde taksitli olarak ödenebilir.  Öğrenim kredisi borcunuzu e-devletten sorgulatabilirsiniz. Ödeme yapılacağı zaman 2 yıl içinde borcun tamamını öderseniz %30 indirim yapılmaktadır. Öğrenim kredisini ödemeden muaf olmanıza yol açan iki durum vardır. Bunlardan biri tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız çalışamaz raporudur. Ölüm halinde öğrenim kredi borcunuz da silinmektedir.

Öğrenim kredisi borcu aylık eşit taksitlere ayrılır, öğrenim bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlanır. Öğrenim Kredisi ödemeyi  Ziraat Banka şubelerinden veya internet bankacılığından yapabilirsiniz. Aynı zamanda vergi dairesinden de ödeme yapabilme imkanına sahipsiniz.