Ölen Kişinin Kredi Borcu Sigortadan Ödenir mi?

Günümüzde en sık rastladığımız problemlerden olan, ölen kişinin yakınlarına miras kalan kredi ve kredi kartı borçları, kişilere zor durumlar yaşatmaktadır. Bankadan kredi alan kişi, kredi ödemeleri devam ederken vefat ederse durum ne olacak? Borçları sigorta şirketi mi ödeyecek yoksa yakınları mı?

Kredi alan kişinin mirasçıları yasal süre içinde mirası reddetmezlerse, miras borç ve alacakları ile birlikte mirasçılara geçer. Mirasçılar tarafından yapılacak ilk işlem, ölüm belgesini alarak veraset ilamını çıkarmaktır.
Veraset ilamı ile birlikte bankalara başvuru yapan mirasçılar, murisin hesaplarında ne kadar parası olduğunu ya da bankaya ne kadar borç bakiyesi olduğunu rahatlıkla öğrenebilirler. Hesapların araştırılması sırasında kredi kullanan kişiye hayat sigortasının yapılıp yapılmadığına da bakılır.
Burada iki olasılık vardır: birincisi, müşteriye kredi verilirken hayat sigortası yapılmıştır; diğer olasılık ise, müşteriye kredi verilirken hayat sigortası yapılmamıştır.
Birinci olasılığı inceleyelim: müşteriye kredi verilirken hayat sigortası yapılmışsa, ilk yapılması gereken murisin varisleri olarak bankadan sigorta poliçesini temin etmeli ve okunmalıdır. Eğer ki muris olarak reddi miras yapmamış iseniz bankaya muhatap olursunuz. Aldığınız hayat sigortası poliçesinde, sigortanın ana para borcunu mu yoksa faizlerle birlikte tüm bakiyeyi mi kapsadığını hatta bakiyenin azalan riske göre mi sigortalandığını dikkatle incelemelisiniz. Bu detaylar hayat sigortası poliçesinde mutlaka yer almaktadır. Hayat sigortası, kredinin toplam vade süresi için yapılabilirken, yıllık tutarları üzerinden de yapılabilir. Hayat sigortası, faizlerle birlikte tüm riski kapsıyorsa, kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir, ödenmiş olan taksitler ise sigorta şirketi tarafından varislere geri ödenir.
Sigorta şirketleri tarafından son zamanlarda, azalan riske göre teminat oluşturulmaktadır. Yani, kişi ölürse, sigorta şirketleri sadece kalan riski ödeyerek kredi kapaması yapmaktadırlar. Vefattan önce ödenmeyen taksitler varsa eğer, o taksitler murisler tarafından ödenir.
Bazı durumlarda, ölen kişi krediyi alırken hayat sigortası tutarının yüksek olmasından dolayı sigorta yaptırmamaktadır ya da fiyatının daha uygun olmasından dolayı ferdi kaza sigortası yaptırmaktadır. Ferdi kaza sigortasından vefat sebebine göre ödeme yapıldığından çoğunlukla sigorta şirketi kredi borcu için ödeme yapmamaktadır.