Otomatik BES Nedir ?

Ülkemizde bireysel emeklilik sistemi, 2013 ten bu yana uygulanmaktadır. Zorunlu bireysel emeklilik ise 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle uygulamaya dahil edilen bir bireysel emeklilik planıdır. Bu sistemin uygulanmaya başlanmasıyla yani bireysel emekliliğin zorunlu hale gelmesiyle 14 milyondan fazla sigortalı çalışan bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil olacaktır.

Nedir otomatik BES? Otomatik BES devlet tarafından dahil ve takip edilen, 45 yaş altındaki tüm çalışanları kapsayan bir sistemdir. Bu sistemle 45 yaş altında bulunan tüm çalışanlar tasarruf amacıyla zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Bir anda tüm çalışanların sisteme dahil edilmesi tabi ki mümkün değildir, sisteme giriş kademeli olarak uygulanacaktır. Hükümetimiz burada basamaklar oluşturup herkesin girişini bu basamak sırasına göre yapacaktır.

Otomatik BES ile ilgili bildiklerimiz, TV reklamları, gazete yazıları, bankaya gittiğimizde gişedeki arkadaşımızın anlattığı ya da müşteri temsilcimizin aktardığı bilgi kadardır. Hiç birimizin bu sistemle ilgili detaylı bilgimiz bulunmamaktadır. 45 yaş üstü çalışanlarımızı sistemin dışında bırakıyoruz, çünkü yasa 45 yaş ve altı çalışanları ilgilendirmektedir.

Çalıştığınız iş yeri, 1000 ve üzeri kişiyi istihdam kapasitesindeyse, 01 Ocak 2017 itibariyle sisteme otomatik olarak girmiş olmalısınız.

Kamu çalışanıysanız ve 250-1000 kişi istihdamına sahip özel sektörde çalışıyorsanız sisteme giriş tarihiniz 01 Nisan 2017 dir.

Eğer ki, 100-250 kişi çalışanı bulunan özel sektör dahilindeyseniz 01 Temmuz 2017 tarihinde otomatik olarak BES sahibi olacaksınız.

Kademeler bununla sınırlı değil tabi ki, eğer herhangi bir mahalli idare ya da kamu iktisadi teşebbüsünde çalışıyorsanız sisteme giriş tarihiniz 01 Temmuz 2018,

Yine, istihdam edilen kişi sayısı 50-100 arasında olan özel soktör çalışanları 01 Ocak 2018, istihdam edilen kişi sayısı 10-49 kişi arasında olan özel sektör çalışanları 01 Temmuz 2018 den itibaren BESli olacaklar.

Otomatik olarak sisteme katılan kişilerden, brüt maaşlarının yüzde 3ü oranında BES için kesinti yapılacak. Yapılacak olan kesinti, maaşınızın miktarına göre 53 TL ile 340 TL arasında değişmektedir.

Otomatik BES ten ayrılma hakkınız da var. Sisteme girdiğiniz andan itibaren iki ay içinde sistemden çıkmak istediğinizi BES şirketinize bildirerek sistemden ayrılabilirsiniz.