OTOMOBİLLERE YENİ ZAM!

Kasım ayında sıfır araç alımlarına uygulanmaya başlanan %5-15 arası zamlı ÖTV sonrasında ve bankaların kredi faiz oranları sebebiyle sıfır araçlara olan talep daraldı.

Ülkemiz ekonomik şartlarında belirli gelir seviyesinde bulunan ekonomik gruplardan bir grup insan sıfır araç satın alabiliyorken, diğer gruplara mensup kişiler 2. El araç satın alabilmekteydiler. Nisan ayından itibaren de bahsettiğimiz ilk gruba dahil kişi sayısında bir azalma, ikinci gruba dahil kişi sayısında ise bir artış beklenmektedir.

Otomobil piyasasında meydana gelecek bu düzenleme ile ÖTV oranları yükselecek ve bunun sonucunda 2. El araç alımında bir artış meydana geleceği düşünülüyor.

Zam ile birlikte, zaten yüksek olan sıfır araç fiyatları, daha da yükselmişti. Bu yükselişe bir ilave katkı da, nisan ayında uygulanmaya başlayacak olan ve %20 civarında seyretmesi beklenen kur farkı zammından geliyor. Zamma paralel olarak da sıfır araç satışlarında %15 civarında bir azalma bekleniyor.

Zam sonucunda, 2017 model araçların satışındaki azalma ile birlikte araç piyasasında 2016 model araçların daha da tutulacağı bekleniyor. Zammın, sadece 1600 cc ve üzeri motor hacmine sahip araçlara uygulanacak olması, araç almayı planlayan kişilerin tercihlerini etkileyecek.

Sayılan sebeplerle, 2017 yılında ikinci el araç piyasasının daha çok hareketli olması bekleniyor.