Parmak izi sensörü olan kredi kartı kullanmak…

Parmak izi uygulamasını daha önce hayatımıza ilk kasalar ve telefonlarla dahil etmişken, finans sektörü bu uygulamadan geri kalmayıp uygulamadaki sıraya kredi kartlarını aldı.

Uluslararası kuruluş Mastercard firması bu uygulamayı kredi kartlarında güvenlik amacıyla uygulamaya başlayacak. 2017 yılı sonu ya da 2018 yılı ortalarında uygulanmaya başlanacak olan parmak izi uygulaması ile kredi kartları ve banka kartlarında biyometrik parmak izi onayını zorunluluk haline getirmeyi planlıyor.

Unutulan ya da kolaylıkla tahmin edilebilen şifreler yerine güvenli bir uygulama olan parmak izleri, yine kredi kartı üzerinde bulunan bir alan ile aktif edilecek. Bu uygulama ile pos cihazlarındaki şifre tuşlama ya da şifresiz işlemlerde kullanılan imzalar da zaman içinde tarih olabilir.

Bu sistem ile kredi kartı kullanmak isteyen müşteriler, bankaya giderek parmak izlerini taratıp sisteme aktarılmasını sağlayacak. Müşterilerin parmak izleri, yine kartın üzerinde bulunan çipte saklanarak güvenlik sağlanacak. Uygulamada sisteme iki parmak tanımlatılması sağlanacak olup, bu iki parmak izinin de kart kullanıcısına ait olması gerekmektedir. Dolayısıyla kredi kartınızı başka kimsenin kullanmasına izin verememiş olmaktasınız. Kart üzerindeki çipin bu işlem için kullanılmasında yeterli olması sebebiyle, üye işyerlerinin ayrı bir masrafla yeni ekipman almalarına da gerek bulunmamakta olacaktır.