Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?

Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?
28 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 661 kez okundu.

Konut kredilerinde, belirlenen ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Kalan kısım ise tüketici tarafından karşılanmak zorundadır. Ancak hiç peşinatı olmayan olmayan kişilerin bu şartlarda konut kredisi kullanması çok zordur. Peşinat olmadan nasıl ev alınır? Yazımızda peşinatsız konut kredisi kullanılacağı ve peşinatın nasıl karşılanacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilindiği gibi en son çıkartılan Kredi Kartları ve Banka Kartları Yönetmeliğinde, konut kredilerinin de kredi kullanım oranı yüzde 80 olarak düzenlemişti. Yani bankanın, ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar kredi verme yetkisi bulunmaktadır. Kalan kısmı da kredi kullanacak kişinin peşinat olarak ödemesi gerekir. Bundan 5 yıl öncesine kadar bankalar kendi ekspertizini kendileri belirlemekteydi. Öyle ki ekspertiz bir banka çalışanı olduğu gibi anlaşmalı bir emlakçi da ekspertiz görevi yapabiliyordu. O dönemler de ekspertiz, bankaların kontrolünde olduğu için bankalar, konut kredilerinde kolaylık sağlamak için evin gerçek değerinden yüksek göstermekte ve kredi onayı yapmaktaydı. Böylece yüksek gösterilen oran sayesinde konutun satın alınacağı tüm tutar banka tarafından kredi olarak verilmekteydi.

Basit bir örnek vermek gerekirse satın alınmak istenilen konutun değeri 150 bin lira olsun ve konutu satın alacak kişinin hiç peşinatı olmasın. Bankalar, kredi kullanacak olan kişiye yardımcı olmak için evin gerçek değeri olan 150 bin lira yerine ekspertiz değeri olarak 180 bin lira gösteriliyor ve yüzde 70 oranında 150 bin liralık krediyi müşterisine veriyordu. Çıkartılan yeni yasayla artık bankalar, ekspertizleri anlaşmalı olduğu şirketlerden tarafından gönderilmektedir. Bu da ekspertizleri etkileme ve istenilen değerleri yazmasını zorlaştırmaktadır.

HABERİN DEVAMI AŞAĞIDADIR

Konut kredilerinde, peşinatı olmayanların, peşinat ücretini karşılamak için başvurdukları yöntem tüketici kredileri olmaktadır. Şöyle ki 150 bin liralık bir konuta 120 bin lira konut kredisi çıkmışsa kalan 30 bin lirayı da tüketici kredisinden karşılanmaktadır. Hemen belirtelim ki peşinatı karşılamak için kullanılacak tüketici kredilerini, konut kredisi kullandığınız bankadan kullanamayacaksınız. Tüketici kredisini bir başka bankadan almanız gerecektir.

 

FacebookTwitterLinkedInGoogle

Bir önceki yazımız olan İpotekli Taşınmazın Satışı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde İpotekli Taşınmazın Satışı Nasıl Yapılır? ve Üzerinde ipotek olan taşınmaz satılabilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git