Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın almak istiyorsanız öncelik olarak tanıdığınız güvendiğiniz sarraf almanızı tavsiye ederim. Altın her zaman yatırımcısını yüzünü güldüren en önemli yatırım araçlarındandır. Peki Sahte altın nasıl anlaşılır onu inceleyelim.

Çeyrek ,yarım altınlarda tam altınlarda mutlaka Atatürk resmi  ve T.C yazısı vardır. Bileziklerde ise kaç ayar olduğunu yazan damga vardır.

Altın özgül ağırlı yüksek elementtir. Sahte altın o yüzden gerçek altına göre daha ağırdır. Alacağınız altına diğer ile kıyaslayarak sahtep olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Altın fiyatları hemen hemen her yerde aynıdır. Ama bir yerde çok düşükse sahte olduğundan şüphelenmekte fayda var. Altının sahte olup olmadığını test etmenin en kolay yolu mıknatısdır.Eğer altına mıknatıs çekiyorsa o altın sahtedir. Diğer bir yöntem ise porselen tabağı sürmektir. Sürdüğünüzde siyah iz çıkıyorsa o altın sahtedir.Eğer altın renginde çıkıyorsa o altın sahte değildir.

Sarrafların en çok kullandığı yöntem ise Mihenk taşı başta gelir. Taşı sürdükden sonra üzerine asit döktüğünde eğer iz siliniyorsa ya altın sahtedir yada ayarı düşüktür.

Aranan Kelimeler : Sahte altın ,ayarı düşük altın nasıl anlaşılır