Senet ile para bulmak mümkün mü?

Çok acil paraya ihtiyaç duyan, ancak, istediği parayı o anda bulamayan ve özellikle kredi notu düşük olup da bankalardan kredi alamayan kişiler, senetle para veren yer, kurum ya da kişilere müracaat etmektedirler. Kişiler, kredi notlarının düşük olmasının yanında, değişken pek çok sebeple bankalardan kredi alamazlar. Acil para ihtiyacı olanlar da haliyle alternatif yollara başvurabilmektedirler.

Bir defa, elinde senet olan ama vadesi gelmediğinden dolayı parasını alamayan ama acil olarak da paraya ihtiyaç duyan pek çok kişi, faktoring şirketlerine senet kırdırma işlemi yaptırabilirler. Böylelikle, belirli bir komisyon karşılığında senetlerini daha erken tahsil etmiş olurlar.

Kişiler, ellerindeki senedi, bankalara teminat göstererek senet mukabili kredi kullanabilmektedirler. Bankalar, kişilere böyle bir imkan da sunmaktadır. Bu yöntemde kredinin vadesi ile senedin vadesi aynı olur ve senedin tahsil edilmesiyle birlikte kullanılmış olan kredinin ödemesi de gerçekleşmiş olmaktadır.

Peki, bu yöntemleri uygulayamıyor ama hala nakde ihtiyaç duyuyorsak, başka alternatif yollar var mıdır?

Evet, değişik alternatif yolların bulunduğunu da söyleyebiliriz ama bir kısmını açıklayacak olduğumuz bu yöntemleri tavsiye etmediğimizi de açıklıkla belirtiyoruz.

Bazı kuyumcular, senet karşılığında size altın satmaktadırlar. Senet ile borçlanarak altın satın alırsınız ve bu almış olduğunuz altını paraya çevirerek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Yine, taksitle telefon satın alarak, kendinizi borçlandırıp; telefon satışından elde edeceğiniz para ile nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yani, telefon satışından para kazanabilirsiniz.

Senetle para bulmak, kişilere kolay yol gibi görünse de, parayı bulduğunuz yerler, asla bankalar kadar güvenli değillerdir. Para veren kişiler, diledikleri faiz oranından diledikleri vadede sizi istedikleri kadar borçlandırabilirler. Ne kadar zor durumda olursanız olun, bu yöntemleri asla tavsiye etmiyoruz. Bu yollar yerine, bankalarla yapılandırma ilişkisine girmeniz, sizin daha çok avantajınıza olacaktır. Biliriz ki, elini veren kolunu kaptırır. Kısaca söylemek gerekirse, tefecilere asla güvenmeyiniz.

Aktif Bank, Akbank, ABank vs gibi bankaların sicili bozuk olanlara kredi kolaylığı sağladıkları hakkında bilgiler edindik. Yukarıdaki yollara illa ki başvurmak zorunda kalırsanız, öncesinde piyasada bulunan tüm bankalarla gerekirse tek tek görüşmenizi tavsiye etmekteyiz.