Sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı? | Ne zaman yürürlüğe girecek?

Sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı? | Ne zaman yürürlüğe girecek?
22 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.565 kez okundu.

Merakla beklenen sicil affı alanında sevindirici haber geldi. Geçmiş zamanlarda bankalara olan borçlar, ödemeler sebebiyle kara listeye alınan, sorunlu müşteri başlığı altında görülen insanlar, işte bu alanda bir düzenleme yapılmasını bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan ve ayrıca kabul edilen Emekli Sandığı Yasası ile Bazı Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında sicil affına bile yer verildi. Yeni bir torba yasa vasıtasıyla sicil affının oluşmasının ardından insanlar, “Sicil affı Resmi Gazete’de yayınlandı mı?” ve bununla birlikte “Sicil affı ne vakit yürürlüğe girecek?” sorularına yanıt arıyor.

Emekli Sandığı Yasası ile birlikte Bazı Yasa ve bununla birlikte Kanun Hükmünde Kararnamelerde Farklılık Yapılacak Olmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında şirketler, ihracatçılar, yatırımcılar, memur emeklisi ikramiyelerine yönelik düzenleme, vergi borcu yapılandırması, kredi sicil affı gibi meselelerde düzenlemeler yapıldı. Bu durum torba düzenlemeler TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

HABERİN DEVAMI AŞAĞIDADIR

İşte sicil affı düzenlemesi;

Kullandığı nakdi ve gayrinakdi kredilerinin anapara, nema ya da ferilerine ilişkin ödemelerini geciktiren gerçek ve tüzel insanların ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan asıl kişilerin aynı zamanda kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, kredi kartı, protesto edilmiş senet ve ayrıca öbür kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine aktarılan insanlar ve kredi müşterileri, söz konusu olan borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay süresince tamamını ödemeleri yahut yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin negatif kayıtlar dikkate alınmayabilecek.

Kredi kuruluşları bununla birlikte finansal kuruluşların işte bu kapsamda mevcut kredileri yeniden yapılandırması ya da yeni bir kredi kullandırılması, bu kuruluşlara yasal ve cezai sorumluluk doğurmayacak.

FacebookTwitterLinkedInGoogle
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git