sicil affı yasası 2017 çıktımı ,Sicil affı ne zaman çıkacak? (2017)

Şimdiye kadarki yazılarımızda hep bahsettiğimiz gibi her şeyin ucu ödemelerin düzenli olmasına bağlanıyor. Hal böyle iken sicil affı ifadesinin de düzenli ödemeye bağlanması doğal bir sonuç. Nedir bu sicil affı? Biz tüketicilerin, kredi kartlarımız, ek hesabımız, taksit ödemeli kredilerimiz yani bankadan borç aldığımız her kuruş için yaptığımız ödemeler eğer ki düzensiz ise sicilimize hoş olmayan notlar olarak yansıyor. Müşteriler olarak bu notların bir araya getirilip toparlanarak istatistiki olarak puanlanması bizi, ismimizin kara listelerde geçmesi sonucu ile karşı karşıya bırakıyor. Peki isminden sürekli bahsedilen konuyu bilenler tarafından merakla beklenen sicil affı nedir? Sicil affı, kara listeye düşen pek çok isme, ülkemiz ekonomisine hareket katmak adına beyaz bir sayfa açarak banka ilişkilerinin yeniden düzenlenmesidir. Bunun için ise kişilerin ve firmaların 6 ay içerisinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırma yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde meclise sunulan torba yasa kapsamında bulunan sicil affı ile yaklaşık 15 milyon kişi ve şirketin sicilleri sıfırlanacak. Bu kişi ve şirketlere finans kuruluşları tarafından kullandırılmış olan kredilerden dolayı kredi kullandıran kuruluşa her hangi cezai yaptırım uygulanmayacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte ödenmemiş çeki bulunan ya da yasal takipte izlenen kişi kuruluşlar aftan yararlanabilecek. Konu ile ilgili kişi ya da şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları istenecek. İlgili kişi ya da şirketler ancak bu şartla kara listelerden çıkabilecekler.

Ekonominin canlanması esnafa bağlı, sicil affı ise en çok esnaf kişileri ilgilendirmektedir. Çünkü bildiğimiz üzere bankalar sicile göre kredi verdiklerinden, ödeme sıkıntısı içine düşmüş esnaf ancak bu şekilde yeni kredi kullanabilecektir. Çünkü bir sorunlu ödemeli kredi, 5 yıldan önce KKB verilerinden düşmüyordu.

Şu an sicil affı konusu, yasa tasarısı olarak beklemektedir, yasanın ne zaman onaylanacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmamaktadır.

Aranan Kelimeler : sicil affı yasası , sicil affı ne zaman çıkacak 2017, sicil affı ne zaman çıkar