Sicil Affını Uygulayan Bankalar – 2020

Sicil affı yasası ve sicil affını uygulayan bankalar sayesinde ödemekte zorlandığınız borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Borçlarını ödemekte zorlanarak kara listeye alınan, kredi notu sıfırlanan, bankalara olan borcu olan vatandaşların sorunlarını gidermek için devlet desteğiyle birlikte bankalar işbirliği yapmaktadır.

Sicil affı yasası sayesinde kara listeye giren banka müşterileri, borçlarını ödeyerek bankaların gözünde yeni bir sayfa açma imkanına sahip oluyor. Ödeyemediğiniz borçlar neticesinde banka tarafından avukatlık olmuşsanız bu durum sicilinize işlenmiş demektir. Nitekim yasal takibin başlamasının ardından borçlarını hala ödemeye devam etmiyorsanız bankaların kara listesine eklenebilirsiniz.

Kara listeye alınan banka müşterileri sonrasında diğer bankalarla da çalışamayacak, kredi çekemeyecektir. Bu durumda sicil affına tam uyan ve uygulayan bankalarla görüşebilirsiniz.

Sicil affı yasası mevcut borçlarınızı aynı bankada ödeme yapmanızı ve affedilmenizi ön gören bir yasa olup her vatandaşın yararlanabilmesi için devlet tarafından desteklenmektedir.

Sicil affı yasasına birçok banka uyum sağlasa da ne yazık ki tam olarak uyguladıklarını söylemek yanlıştır. Yasaya uyum sağlayan, resmi gazete yayınlanan şartları yerine getiren bir müşteri olmadığınızda talebiniz geri çevrilebiliyor.

Sicil affını tam olarak uygulayan ve sicil affı veren bankalar daha çok devlet bankalarıdır. Bunlar ;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank