Sicilim kötü, krediye ihtiyacım var. Peki nasıl kredi alırım?

Kara liste, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, daha önceden kredi ve benzeri kredi ürünlerini kullanmış olup borcunu ödememiş ya da ödeyememiş olan kişilerin Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan listedir.

Kara listeye dahil olan kişilerin borçlarını ödemeleri durumunda en az 5 yıl sonra isimleri listeden çıkartılır. Kara listede yer alan kişilere finans kuruluşları kredi kullandırmazlar. Kara listenin haricinde bir de sicili bozuk olan kişiler vardır. Sicili bozuk kişiler, kredi notu kötü olan, ödemeleri düzensiz olan kişilerdir. Yani, ödemeleri düzensizdir ama borçlarını bir şekilde ödüyorlardır. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Akbank, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Turkish Bank, Citibank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Rabobank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Alternatifbank, Burgan Bank gibi bankalara kredi ve kredi yapılandırması için başvuru yapabilirsiniz. Kötü sicil sahibi kişilerin kredi başvuruları onaylanmayabilir. Sicili kötü olanlar ya da kara listede yer alanlar maaş bordrosu ve kimlikle yapacağınız başvurularda kredi kullanabilmeniz için birkaç yol elbette vardır.
Bunlardan ilki; ipotek ile başvuru yapmaktır. Bankaların vereceği krediyi, ev, tarla, arsa gibi gayrimenkulünü rehin göstererek alacak olan kişilerin, krediyi ödememeleri durumunda banka bu gayrimenkule haciz işlemi uygulayarak vermiş olduğu kredisine garanti sağlar.
Bir diğer yol ise kefil ile başvuruda bulunmaktır. Sicili bozuk olan kişiye kullandırılmak istenen kredide, banka kefilin durumunu değerlendirerek kredi kullandırır. Sicili bozuk olan ya da kara listede yer alan kişiler ilgili krediye kefil olamazlar. Kefilin geliri olmalı, kullandırılacak krediyi ödeme gücüne sahip olmalıdır.