Sigortasız Çalışanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankalar, gerek mevcut müşterilerine gerekse yeni edindikleri müşterilerine avantajlı kampanyalar yaparak uygun faizli kredi kullandırmaktadırlar. Banka, kredi kullanmak isteyen kişiden belirli şartları sağlamasını istemektedir. Kredi talep eden kişinin düzenli bir aylık geliri olmalıdır, belirli süre sigortasının kesintisiz yatırılmış olması gerekmektedir, ödemelerini düzenli yapmış olmalı ve buna bağlı olarak kredi değerlilik notunun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi başvurusu sırasında müşterinin, çalıştığı yerden aldığı maaş bordrosunu beyan etmesi gerekmektedir. Maaş bordrosu temin edemeyen kişiler, firmanın antetli kağıdına yazdırılmış ve imza sirküleri eklenmiş maaş yazısı ile başvuruda bulunabilirler. Günlük olarak ve sigortasız çalışan kişiler nasıl kredi alabilirler?

 

Sigortası olmadan çalışan kişilerin kredi çekebilmeleri çok zor bir ihtimaldir. Bankalar, belirli süre sigortası düzenli ödenmiş ve aylık geliri düzenli olan kişilere kredi ürünlerini kullandırmayı tercih ederler. Bu şartları sağlamayan kişiler kredi kullanamazlar. Son yıllarda yapılan kampanyaların bu duruma istisna teşkil ettiği görülmektedir. Müşterilerine sadece nüfus cüzdanı ile 10.000- TL ye kadar kredi tahsis edebilen bankalar mevcuttur. Bu tür kampanyalardan sigortasız çalışan kişiler de rahatlıkla faydalanabilmektedirler.

Bu kampanyalardan kimler faydalanabilir dersek; aklımıza ilk önce inşaat işçileri ve tarımla uğraşan ancak çiftçi belgesi çıkaramayan kişiler gelmektedir. Bu krediyi kullanabilmek için nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesinin bankaya sunumu zorunlu unsurdur.