Sigortasız Kişilere Kredi Veren Bankalar / Sigortasız Çalışanlar Kredi Alabilir Mi?

Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde, bankalar açısından değerlendirilen bazı genel şartları taşımanız gerekmektedir. Tüm bankalar, bu genel şartları belirli standartlarda değerlendirmektedirler. Bu şartlar, müşteri tarafından sağlanıyorsa, krediler çoğu zaman onaylanmaktadır. Şartlarda bir eksiklik ya da yetersizlik söz konusu olduğu zamanlarda, kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır.

Sigortalı bir işte çalışıyor olmak, bankaların müşterilerine kredi vermeleri konusunda çok defa kolaylık sağlamaktadır. Bankalar, kredi başvurusu sırasında, krediyi talep eden müşterilerinden aylık düzenli gelire sahip olduklarını belgelendirmelerini istemektedirler. İş yerinden alınan ve kişinin aylık standart gelirini gösteren, maaş bordrosu ya da ücret pusulası adı ile anılan bu belgenin onaylı olması büyük önem taşımaktadır.

Maaş bordrosu ya da ücret pusulası ile incelenen birkaç önemli olgu vardır. Kişinin aylık ne kadar kazandığı, hangi tarihten bu yana aynı işyerinde çalıştığı, maaşından yapılan yasal kesintiler gibi konular bu belge ile öğrenilir. Bu belgeyi istemenin ise tek amacı vardır; kredinin geri ödenmeme riskini ortadan kaldırmak ya da mümkün olduğunca en aza indirmektir.

Ülkemizde yasalar gereği, sigortasız işçi çalıştırmak yasaktır ve bu durumun çiğnenmesi sonucunda işyeri çok büyük cezalara, yaptırımlara maruz kalmaktadır. Yine de sigortasız çalışan kişilerin varlığı bilinmektedir. Sigortasız çalışan kişiler de, çalışıp da geliriniz belgelendiremeyen kişiler de krediye elbette ki ihtiyaç duyacaklardır. Bu durumda olan kişiler, sürekli olarak banka ve kredileri araştırma çabasındadırlar. Kısaca ve genel olarak değinelim ki, sigortası olmayan kişinin kredi çekemeyeceği hususunda net ve kesin bir şey söylenemez. Sigortasız çalışan kişiler de kredi çekebilmektedirler. Ancak, bu konuda en büyük desteği kredi notu sağlayacaktır. Kişinin, kredi notunun yüksek olması çok çok önemlidir. Geçmiş dönemlere ait ödenmemiş borç olmamalı, bankalara yapılan ödemelerde sorun yaşanmamış olunmalıdır. Oldu ki kredi notunuz istenilen kadar yüksek değil. Bu durumda kredi kullanamayacağınızı söylemek yine yanlış olmaktadır. Banka sizden, üzerinize kayıtlı ev araba gibi menkul ve gayrimenkullerin belgelerini talep edebilir. Ya da gelir durumu ile kredi notu düzgün olan bir kefil isteyebilir.

Piyasada mevcut müşteri sayısını artırmayı hedefleyen, rekabet üstünlüğü sağlamak isteyen bankalardan, sigortası olmayan ama kredi notu yüksek olan bu ortak durumda bulunan kişilere kredi veren birkaç bankadan söz etmek isterim:

Piyasa sıralamasına bakıldığında sigortasız kişilere verilen kredilerin sıklıkla QNB Finansbank tarafından verildiğini görmekteyiz. Sigortasız çalışanlara hatta ev hanımlarına uygun faiz oranları ile kredi kullandırabilmektedir. Kişinin kredi notu ve geçmiş ödeme performansına göre kişiye özel ödeme planı hazırlayabilmektedirler. İnternet bankacılığı ya da mobil şube üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ödemelerinin devam ettiği herhangi krediniz mevcut değilse eğer, Garanti Bankası’ ndan 10.000-TL ye kadar krediyi 48 ay vade ile alabilmeniz mümkündür. Garanti Bankası ‘nın tüm şubelerinden, internet bankacılığından ya da mobil şube üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Kredinin tek şartı, ödemeleri devam eden bir kredi mevcut olmamalı ve genel şartlar olan kredi notunun yüksek olması, geçmiş ödemelerin ise düzenli olması.

Denizbank, standart şartları yerine getirmek suretiyle, 10.000-TL ye kadar kredi kullandırabilmektedir. Kredinin faiz oranı, kişiye göre belirlenmektedir. Bu kredi için, kimliğinizle birlikte Denizbank şubelerinden birisine gitmeniz yeterlidir.