S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı
6 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.291 kez okundu.

Uluslararası kredi değerlendirme şirketi Standard & Poor’s ,Ülkemizin kredi puanını korurken, skor görünümünün “negatif” olduğunu söyledi.

S&P, Ülkemizin yabancı para türünden kredi puanını “BB”, yerli para cinsinden notunu “BB+” sınırında teyit edildiğini, skor görüntüsünün ise “negatif” olduğunu açıkladı.

S&P ‘ndan yayınlanan bilgilendirmede, devletin borç gerekliliklerini az bulunduğuna dikkat çekilirken, işte bu alandaki yükselişin “sadece ılımlı” bulunmasının fikredildiği ve bununla birlikte Ülkemizin kredi puanının memleketin düşük seviyedeki borç yükü tarafından desteklediği belirtildi.

Açıklamada, Memleketimizin esnek kur rejiminin ekonominin harici şoklara ahenk göstermesini sağlamasının arzu edildiği söylenirken, ABD dolarının fazla derecede kullanılmasının az Türk lirasının maliyeye olan desteğini sınırladığı söylemine yer verildi.

HABERİN DEVAMI AŞAĞIDADIR

Ülkemizin cari açığının ve ayrıca fazla harici ekonomiksel boşluğunun türkiye’nin kredi puanları üzerinde zorluk gerçekleştirdiğine atıf yaparak, bunun iktisadi büyümeyi harici ekonomiksel risklerine kıyasla zayıflattığı bildirildi.
Negatif puan görünümüyle alakalı bir biçimde, zayıf ilerleme ve kur oynaklığının mali olumsuzluklara yol açabileceği uyarısında bulunup, bunun beklentilerin ilerisinde enflasyon baskısı tesis etmesi yönündeki riskleri yansıttığı aktarıldı.

FacebookTwitterLinkedInGoogle

Bir önceki yazımız olan Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü başlıklı makalemizde kredi notu ve moody's hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git