Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Hepimizin bir aracımız olsun gibi hedefleri bulunmaktadır. Bütçemiz yeni bir araç almak için ya da elimizde bulunan mevcut aracımızı değiştirmek için yeterli değilse, bankalardan bize sunulan hizmetlerden olan nakit kredi ya da taşıt kredisi seçeneklerinden makul olanı değerlendirebiliriz. Bütçesi düzenli aylık gelire bağlı olan bizler için sunulan bu hizmetler, gayet mantıklı görünmektedir; bu hizmetler ile ev ya da araç satın alabiliriz.

 

Kullanacak olduğumuz kredi ister nakit kredi olsun isterse taşıt kredisi olsun karar vermeden önce sağlayacağı yararları ve katlanacağımız zararları iyi hesaplamalıyız. Kullanacak olduğumuz kredi miktarı, kredi için ödeyecek olduğumuz toplam faiz, dosya masrafı, hayat sigortası, kasko bedeli, faiz ve vergileri gibi gider kalemlerini hesabımıza dahil etmeliyiz.

 

Eğer ki taşıt kredisi kullanmaya karar verirsek;

Sıfır araç alımlarında vadeden dolayı illa ki daha avantajlı olacaktır. Gelirimizden ayıracağımız küçük bir kısım ile kredinin aylık taksitlerini çok rahat ödeyebiliriz.

Bankalar ile sıfır araç satan bayiler arasında kampanyalar var olabiliyor. Bize sunulan özel faiz oranlarını değerlendirebiliriz.

Eğer ki alacak olduğumuz aracımızın kaskosunu, krediyi alacağımız bankaya yaptırırsak faiz oranı daha da düşecektir.

Taşıt kredisi kullanmak istiyorsak belli bir miktar nakit paramızın olması şarttır. Bankalar, araç tesliminde aracın fatura bedelinin %70-80 gibi oranını kredi vermektedirler, bayi firmalarda bu oran %100 ‘e kadar yükselebilmektedir. Kredi ödemeleri bitmeden de bu araçları satamazsınız. Öncelikle kredi borçlarını ödeyerek araç üzerinde bulunan rehinin kalkması gerekmektedir.

 

Eğer ki ihtiyaç kredisi kullanmaya karar verirsek;

Bankalar arasındaki rekabetten dolayı ihtiyaç kredileri çok yaygın kullanılmaktadır. Bu rekabetten dolayı gerçekten çok uygun oranlarla nakit kredi kullanabiliriz.

Nakit kredi kullandığımız durumlarda kasko zorunluluğu da bulunmamaktadır. Kasko için ayrıca gider yazmanıza gerek kalmıyor.

Hiç peşinatımız olmasa da nakit kredi kullanarak alacak olduğumuz aracı finanse edebiliriz.

Nakit kredide, araç rehini olmadığı için yani kredi teminatı olmadığından dolayı kredinin onaylanıp onaylanmaması tamamen kredi notumuza ve gelirimize bağlıdır.

İhtiyaç kredisi limitleri, taşıt kredisi limitleri kadar yüksek olmayabiliyor. Bu sebeple kredinin onaylanmama ihtimali mevcuttur.

 

Yeni araç almak isteyenler, taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi fayda zarar analizi yaparlarken bu olasılıkların hepsini düşünmelidirler. Böylece, krediyi toplam maliyetleri ile düşünüp karar vermiş olacaksınız.