Taşıt Kredisi Ödenmezse ne olur ?

 

Çok beğendiğiniz bir araç vardı, ama banka kredisi olmadan araca sahip olmanız mümkün değildi. Banka ile yaptığınız görüşmeler sonucunda biraz zorlanarak da olsa taşıt kredisi adı altında aracınız için kendinize finansman sağladınız. Ödemeleriniz devam ederken, önce bir ay gecikmeli ödemeye başladınız, sonra iki aylık gecikmeye düştünüz… bu süreç böyle devam ederken taksitleriniz birikmiş, mali durum zorluğu içine düşmüşsünüz. Peki ödeyemediğiniz taksitler sonrası ne olacak?

 

Ödemelerin 2 aydan daha fazla gecikmeye düşmüş olması, diğer olumsuzlukları beraberinde getirmekle birlikte öncelikle kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Krediniz bu gecikme aşamasına gelmeden ve kredi notunuz düşmeden önce, ilk olarak krediyi kullandığınız banka ile ya da diğer bankalarla refinansman hakkında görüşmeye başlamalısınız. Her bankanın yapılandırma şartları birbirinden farklı olduğundan, bu konuda kısa zamanda iyi araştırma yapmalısınız.

 

Bankalarla görüşmeye başladınız. Amacınız sadece krediyi yeniden yapılandırıp gecikmiş borçlarınızı temizlemek olmasın. Yapılandırma kredilerde faiz oranı değişebilir, vadeyi biraz daha uzun tutmak isteyebilirsiniz. Hazırlanan ödeme planında banka ile mutabık kalmanız gerekmektedir. Ödeme planının size uygun olması, bütçenizi zorlamayacak olması çok önemlidir. Ancak yapacak olduğunuz masrafları da hesaplamanıza dahil etmelisiniz. Sonrasında ise yapılandırma kredinin getirisi ve götürüleri hakkındaki karar tamamen size aittir. Tekrar hatırlatalım, kredinizi yapılandırmak için kredi notunuzun düşmemiş olması gerekmektedir. Bunun için de önsezilerinizi iyi dinlemelisiniz.

 

Kullandığınız kredilerin düzenli ödenip ödenmemesi, geciken borç tutarı gibi hususlar, borçlarınız ve ödemeleriniz konusunda sergilediğiniz performans, kredi notunuzun en temel etkileyicisi olup; bu günden sonra kullanacağınız tüm krediler için referans hükmündedir. Tüm kredi türlerinde, 3 taksitin ödenmediği hallerde yani gecikmenin 90. güne ulaşması halinde banka, yasal yollara başvurmaktadır. Bilinir ki, taşıt kredisinin teminatını alacak olduğunuz taşıt oluşturur ve banka, krediyi size öderken, taşıtınız üzerine rehin tesis eder. Kredi taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda banka yasal yollara başvurabilir ve taşıt üzerindeki tasarruflar tamamen bankaya geçer. Mesela banka taşıta el koyabilir, bağlayabilir, gerektiği hallerde satışa çıkarabilir. Bir kredinin bu süreçlerden geçmesini banka ya da müşteri kimse istemez. Ancak, bu gerçekleştiğinde, banka aracın satılması durumunda, alması gereken kadar alarak borcu kapatır, kalan tutarı müşterisine iade eder.

 

Kredi ödemelerinizi çok geciktirmek kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir, yasal sürenin dolması sebebiyle hukuki yollara başvurulması da kredi sicilinize eklenecektir. Bu aşamadan sonra hangi finans kurumu olursa olsun kredi kullanmanız imkansız olacaktır. Bu sebeple ödemelerinde zorlandığınız taşıt kredileriniz için, puanınız düşmeden revize olasılığını mutlaka değerlendirin.