TROY KART

TROY nedir?

Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş. tarafından kamuoyuna aktarılan ve duyurusu yapılan TROY KART; VISA,  MasterCard ya da AMEX gibi ödeme aracı bir kart sistemi.

İsmini “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” sloganının baş harflerinden alan TROY ile hepimiz yeni tanışacağız. TROY, ilk başlarda sadece Türkiye’de faaliyette kalacak gibi görünse de, ülkemizdeki mevcut bankaların diğer ülkelerdeki faaliyetleri veya uluslararası kart markaları ile yapacakları ortaklıklar ve anlaşmalar sayesinde önümüzdeki günlerde yurt dışında da kullanım imkânı sağlayacaktır.

TROY Nedir?

Troy kart, Visa, Mastercard gibi kredi kartı ya da banka kartı markasıdır. Milli bir marka olup tamamı ülkem eseridir ve tamamıyla bir Türk markasıdır. Bu kartın hem işletimi hem de sistematiği BKM tarafından yürütülüp desteklenecektir. TROY markası başlangıçta sadece ülkemizde faaliyet gösterecektir. Ancak, yakın zamanda yurt dışında yayılması da beklenmektedir.

TROY Ne Sağlayacaktır?

TROY ile bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kart hizmetleri ucuzlayacak, sayısı az da olsa bu güne kadar hiç kart kullanmamış müşterilerin de kart edinip bu hizmetten faydalanacağı düşünülmüştür.

TROY kart kuralları tamamen ülkemize ve insanımıza uygun olarak hazırlanacağından, bunun vatandaşa olumlu geri dönüşü olacaktır.

TROY ile ülkemiz insanının beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun ödeme yöntemi geliştirilecektir. Milli tasarrufu güçlendirmesi ve geliştirmesi beklenmektedir.

Faydası TROY u Güçlendirecek

Ülkemizde, bankaların müşterilerine sunduğu gerek kredi kartı gerekse bankamatik kartı ile yapılan işlemlerin %95 i kadarı yurt içinde yapılırken %5 gibi küçük bir kısmı yurt dışında gerçekleşmektedir. Ayrıca kart kullanımının da yaygınlaşması beklenmektedir. Ülkemizde yapılan harcamaların yarıya yakını henüz kartı ödeme sistemleri ile gerçekleşmekteyken diğer kısmı nakit olarak devam etmektedir. TROY süreci ile, kartlı ödeme sistemine geçen kişi sayısının artması ve ekonominin daha verimli olarak kayıt altına alınması hedeflenmektedir. Devam eden çalışmalarla birlikte, görünen finansal sistem içinde ürün ve hizmetlerin maliyetlerinin düşmesi beklenmektedir.

TROY Nasıl Çalışacak?

TROY, ilk aşamada manyetik şeritli Banka Kartı ve çipli Kredi Kartı ile cüzdanlarımızdaki yerini alacak. Ayrıca, bu kart, temassız ve mobil teknolojilerini de içerecek şekilde geliştirilecektir. Piyasaya hızlı bir girişi yapacak olan TROY kartınızı yurt içi hemen hemen tüm işyerlerinde ve ATMlerde kullanabilirsiniz.

TROY markası ile kart çıkartmak isteyen Bankalar, öncelikle BKM ile anlaşma imzaladıktan sonra, uygulamaya geçiş süreci için BKM ile ortak çalışma programı kapsamında faaliyet göstereceklerdir. Öncelikle bankaların kendi sistemlerini TROY sistemine uygun hale getirmeleri gerekmektedir.

Bankalarca yapılacak kart dağıtım süreci boyunca hem ATM lerin hem de TROY kullanan üye işyerlerinin sayıca artırılması hedeflenmektedir.

TROY En Çok Kimi Etkileyecek?

TROY, en çok da hiç kart kullanmamış olan vatandaşımızı etkileyecek. Kullanmakta olduğumuz diğer kartlara göre daha düşük maliyetlere sahip olması planlanan TROY kart ile maliyetlerdeki bu azalış doğrudan vatandaşa yansıtılacak ve her durumda vatandaş karlı olacak.

KAYITLI EKONOMİ

TROY kartın kullanımının yaygınlaşması ve nakit kullanımının daraltılması ile ekonomide mal ve hizmetlerin daha fazla kayıt altına alınacağını ve bu durumun kendiliğinden yaşanacağını düşünüyorum.

TROY Kartımı Nasıl Alabilirim?

Bankalar arası kart merkezinin anlaşmış olduğu banka ve finans kuruluşlarından TROY kartınızı temin edebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz bankamatik kartınız ya da kredi kartınız veya da öne ödemeli mesela maxipara kart gibi kartlarınız varsa bunları da bankanızla görüşerek TROY kart ile değiştirebilirsiniz. TROY kartınızı alabileceğiniz kuruluşlar: Akbank, Aktifbank, Albaraka, Abank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, Ingbank, KuveytTürk, TEB, Türk Elektronik Para, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapıkredi, Ziraat Bankası dır.