Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı

Bankadan almış olduğunuz krediyi pişman olduğunuz için, kredi almaktan vazgeçtiğiniz için, beklediğiniz paranız erken geldiği için ya da buna benzer sebeplerle vazgeçmiş olabilirsiniz. Bankalardan çekilen krediler, hiçbir gerekçe göstermeden iade edilebilmektedir. Bu işlemin adı tüketicinin kullanmak istediği cayma hakkıdır.

Bankadan her ne sebeple olursa olsun bir kredi kullanmış olabilirsiniz. Krediyi aldıktan birkaç gün sonra da krediden vazgeçme eğiliminde bulundunuz.

Kişiler kredi almadan önce kılı kırk yararlar. Çünkü aylık standartlarından kısıntı yaparak bu taksitleri ödeyeceklerdir. Kişi bu sebeple krediden cayabilir ya da gelirleri yüksek olsa da kredi kullanmak istemediklerinden krediden cayabilirler.

Özellikle başka bankadan kullanılan çok cazip krediler ya da aceleyle alınan konut kredilerinde fikir değiştirme gibi duygu ve düşüncelerle kişiler kullandıkları krediden vazgeçebilmektedirler.

Sebebi her ne olursa olsun, kullanmış olduğu krediden vazgeçen kişi, herhangi gerekçe göstermeye gerek kalmaksızın 14 gün içinde bankaya başvuru yaparak cayma hakkını kullanabilmektedir. Belirtilen 14 günlük süre, bankadan krediyi çektiği ve sözleşmeyi imzaladığı tarih itibariyle başlar. Banka, cayma hakkının kullanılması halinde, vatandaştan almış olduğu tüm masrafları aynen geri iade etmek durumundadır. Eğer ki cayma hakkının kullanıldığı kredi konut kredisi ise, burada konut sigortası ve deprem sigortasının bedelleri hesaplanıp kalan kısmı müşteriye iade edilmektedir.

Bankanın talep edebileceği tek masraf, kredinin 14 günlük kullandırım faizidir. Eğer ki kredinin kullanımından itibaren beşinci gün krediden vazgeçildiyse, banka müşterisinden kredinin beş günlük faizini talep edebilecek olup diğer tüm masrafları iade etmekle yükümlüdür.