Vadeli kumbara hesabı nedir?

18 yaşından küçük kişiler bilindiği gibi, kendi adlarına işlem yapamazlar. 18 yaşından küçük çocuklar için anne ya da babaları tarafından çeşitli hesaplar açılabilmektedir. Bu hesaplar arasında yeni eklenen vadeli kumbara hesabı hakkında sizlere biraz aktarım yapmak istiyoruz. Vadeli kumbara hesabının temelinde çocuklar için birikim yapmak vardır. Çocuklar adına yapılan bu birikim, aynı zamanda gecelik mevduat faizi kazanılmasını da sağlıyor.

Her iş günü çocuğunuza ait vadesiz hesabındaki bakiye, sistem tarafından taranarak otomatik olarak vadeli kumbara hesabına aktarılıyor ve bu bakiyeye gecelik mevduat faizi getirisi sağlanıyor. Bu hesaptaki en büyük avantaj ise, gün içinde dilenilen saatte para çekilişi yapılabilmektedir.

Çocuğa ait vadesiz TL mevduat hesabından vadeli kumbara hesabına otomatik aktarım her iş günü saat 15:30 de gerçekleşmekte olup, bakiyenin hepsi vadeli kumbara hesabına aktarılmaktadır. Aktarım, tatil günlerinde yapılmamaktadır.

Vadeli kumbara hesabının da alt ve üst limiti mevcuttur. 500 –TL nin altındaki tutarlar için hesaba faiz işletilememektedir. Hesap bakiyesinin 100.000- TL yi aşması halinde ise, vadesiz hesaptan aktarım işlemi yapılmayacaktır.

Vadeli kumbara hesaplarına hafta sonları ve resmi tatillerde faiz tahakkuk edemediğinden, tahakkuk eden faizler, sadece iş günleri dahilinde saat gece 12 ile sabah 8 arasında herhangi bir saatte sistem tarafından gerçekleştirilmektedir. Tatile denk gelen tahakkuklar ise, takip eden ilk iş günü gerçekleştirilecektir. Faiz tahakkuku, işlem anındaki bakiye üzerinden sistem tarafından hesaplanmaktadır. Tahakkuk eden faiz tutarları, ertesi gün anaparaya ilave edilerek yeniden faiz hesabına katılacaktır.